ČSSD by měla jednat o vládě s ANO, trestně stíhaný člověk v ní ale být nesmí, říká Hamáček

Praha - Sociální demokracie by měla vyjednávat o vládě s hnutím ANO. Myslí si to kandidát na předsedu ČSSD Jan Hamáček. Zároveň ale trvá na tom, aby ve vládě nebyli trestně stíhaní politici. Dokázal by si proto tomu představit i koaliční dohodu na tom, že by ve vládě chyběli šéfové všech zúčastněných stran. Posoudit případnou dohodu by pak mělo vnitrostranické referendum.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Jan Hamáček /ČSSD/

Místopředseda Sněmovny Hamáček je jedním ze šesti kandidátů na předsedu stranu, kterého má zvolit víkendový sjezd ČSSD. Klíčovou otázkou možné spolupráce podle něj bude program. Sociální demokracie ho podle něj může prosazovat spíš z ministerstev zdravotnictví, sociálních věcí či pro místní rozvoj než například z resortu obrany, se kterým Hamáčka spojuje premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Hamáček preferuje, aby sociální demokraté o vládní spolupráci jednali. Pověřit vedení jednáním, či odhlasovat odchod do opozice by měl sjezd ČSSD tuto neděli. „Jednání musí být hlavně o programu, musíme hledat, zda jsou možné programové shody," uvedl. ČSSD podle něj musí zvažovat, co by mohla díky angažmá ve vládě prosadit, ale také co by mohla současně zastavit. Kritizuje v té souvislosti například některé záměry ministerstva zdravotnictví v současné menšinové vládě hnutí ANO v demisi.

Debatu o resortech považuje nyní Hamáček za bezpředmětnou. V souvislosti s tím, že Babiš v posledních měsících několikrát zmínil Hamáčka jako možného adepta na post ministra obrany, však Hamáček uvedl, že ČSSD by se měla případně soustředit spíš na resorty, kde může prosazovat svůj program. Jako příklad uvedl ministerstva zdravotnictví, sociálních věcí či pro místní rozvoj. „Jak by spolupráce měla fungovat, to je třeba pečlivě prodiskutovat. Riziko případného přehlasovávání ze strany silnějšího partnera tady je, ale to lze ošetřit například smluvně," řekl.

Klíčové pro Hamáčka je, aby ve vládě nebyl trestně stíhaný člověk. "Podmínkou je vyřešení trestního stíhání pana předsedy hnutí ANO, pro mě je účast trestně stíhaného politika ve vládě zásadní problém," uvedl. Lidovci nedávno zmínili, že by řešením mohla být varianta, kdy by koaliční partneři solidárně také svého předsedu do vlády nenominovali. "Je to samozřejmě jedna z možností, o které se uvažovat dá. Já bych rozhodně případnou účast sociální demokracie nevyjednával pro sebe nebo někoho z mého okolí. Moje osoba nebo ambice jsou v této věci druhořadé, já si dokážu představit i angažmá sociální demokracie ve vládě, kde já osobně sedět nebudu," řekl.

Sjezd zřejmě v neděli nebude mít dost času, aby se vypořádal se všemi body programu, počítá se proto s jeho přerušením. Podle Hamáčka je na sjezdu, kdy se rozhodne v rokování pokračovat. „Pokud se rozhodneme vést jednání o vládní spolupráci, tak by měl být vytvořen časový prostor. Já to vidím v horizontu několika týdnů, možná víc než měsíce. Duben je takový realistický termín," dodal.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš má smůlu. Publicista prozradil, proč by měl premiér rezignovat

22.02.2018 13:25 Praha - Podle publicisty Miroslava Žáka by měl premiér v demisi Andrej Babiš zvážit své působení na…

Velká změna u voleb? Hlasovací lístky budou vypadat jinak

22.02.2018 13:11 Praha - Ministerstvo vnitra chce prosadit novelu volebního zákona. Hlasovací lístky mají být s…

Zeman je starý nemocný člověk blízko smrti a směřuje do hrobu? Brněnský…

22.02.2018 12:36 Brno - Na bráně brněnského divadla Husa na provázku se před několika dny objevila lebka s nápisem…

Bohatí rodiče? Náměstek prozradil, jak skutečně funguje podpora v Česku

22.02.2018 12:29 Aktualizováno Praha - Podle náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy v sekci sportu Karla Kováře je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama