ANO míří k restauraci pozdního socialismu. O všem rozhoduje premiér, který ignoruje ministry, opřel se do hnutí Benda

Praha - Poslanec ODS Marek Benda vysvětluje, proč se občanští demokraté nepřipojili ke hnutí ANO ohledně debatování o možném přijetí zákona o obecném referendu. Referendum chce ODS pouze v případě otázky přijetí eura.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Marek Benda (ODS)

Dlouholetý člen Poslanecké sněmovny za občanské demokraty Marek Benda v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že je málo pravděpodobné, pokud by se Česká republika dočkala zákona o obecném referendu ještě toto volební volební období. Poukazuje totiž na velmi rozdílné názory, které mají jednotlivé strany. Například hnutí ANO v žádném případě nepřistoupí na skutečnost, že by se v referendu hlasovalo o setrvání země v Evropské unii či NATO. 

Předseda ústavněprávního výboru ve Sněmovně také potvrdil, že ODS bude proti přijetí zákona o obecném referendu. "My neuznáváme princip obecného referenda jako ústavního zákona. Můžu vykládat tisíc důvodů, proč to tak je, ale nejjednodušší příklad je Slovensko, které je nám velmi blízké. To se vydalo cestou, kde povolilo obecná referenda. Uskutečnili jich asi jedenáct, ani jedno z nich však nebylo platné, byly to jen vyhozené peníze," upozorňuje Benda s tím, že nemá problém, pokud se vláda rozhodne nechat hlasovat o některém problému občany. Tím pádem by se referendum ustavilo pomocí ústavního zákona, jako v případě hlasování o vstupu do EU.

Takový příklad vidí poslanec občanských demokratů v otázce přijetí eura. "Nemáme určeno, v kterém čase máme vstoupit do eurozóny. Znamená to další vzdání se pravomocí ve prospěch Evropské unie a dalších institucí a myslím, že ne všichni, kteří rozhodovali o vstupu do EU, si uvědomovali, že současně rozhodují i o tom, jestli přijmout nebo nepřijmou společnou evropskou měnu," uvedl Benda, jenž připomněl, že se eurozóna za několik let proměnila. Pokud by se tedy nějaká vláda rozhodla euro přijmout, měli by o tom rozhodnout občané.

Z referenda jako takového však strach nemá. Označuje ho totiž spíše za levicový projekt, jak nalákat voliče. Podle Bendy referendum nerespektuje základní dělbu moci, proto nevidí jako chybu, že ODS se nepřipojila k debatám o referendu, kde hnutí ANO debatuje s KSČM, Piráty nebo hnutím SPD. O hnutí ANO si navíc poslanec myslí své a vidí jednoznačný důvod, proč se s nimi za žádných okolností nedá vyjednávat. "Hnutí ANO je dnes levicově populistický subjekt, který spíše směřuje k restauraci pozdního socialismu. Když se podíváme, s kým hlasují a o čem hlasují, když se podíváme na demokratický centralismus, který tu začíná předseda vlády zavádět, tak jde vidět, že všechno rozhoduje předseda vlády, jenž ignoruje své ministry a jednotlivé úřady," vysvětluje Marek Benda. 

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sledovali jsme ŽIVĚ: Zeman na střeženém sjezdu zkritizoval KSČM. Soudruzi…

21.04.2018 13:00 Aktualizováno Nymburk - V Nymburku dnes ráno začal sjezd KSČM, na kterém tři stovky delegátů zvolí nové vedení.…

Duka varuje před rostoucí mocí komunistů. Sklidil bouřlivý potlesk

21.04.2018 12:15 Praha - Chvíle, kdy se komunisté přes volební porážku dožadují stále většího podílu na moci, patří…

V Nymburku se sjíždějí demonstranti, protestují proti KSČM a Zemanovi

21.04.2018 12:14 Aktualizováno Nymburk - Na dnešní demonstraci proti návštěvě prezidenta Miloše Zemana na sjezdu KSČM v Nymburku…

Nesmíme zradit, burcuje Filip a hájí vyjednávání o toleranci vlády ANO

21.04.2018 10:47 Nymburk - Předseda KSČM Vojtěch Filip hájil na dnešním stranickém sjezdu v Nymburku vyjednávání o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama