Kalousek, Zdechovský a další se pěkně dopálili: Církev hnědna, Duka ven? My si ho vážíme, má zdravý rozum. Ale podívejte se na Halíka

Praha - Skupina českých katolíků napsala dopis papeži Františkovi, ve kterém ho vyzývají, aby neprodlužoval mandát současnému pražskému arcibiskupovi kardinálu Dominiku Dukovi. Tento list vyvolal velké ohlasy mezi českými politiky i osobnostmi veřejného života. Většina z nich se Duky zastala.

Přidejte svůj názor 46 komentářů

Kardinál Dominik Duka

Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát, což si ale signatáři dopisu nepřejí. Skupina asi sto laiků varuje před „hnědnutím" katolické církve pod vedením kardinála Duky a vyzývají papeže, aby jmenoval někoho nového. 

„Kardinál @dominikduka je pro mě mravní i názorovou autoritou. V době každodenní relativizace tradičních hodnot je jeden z mála, kdo je dokáže bránit. Je tak lidsky nízké a trapné na něj “žalovat” dopisem ve Vatikánu. Ustál udávání za komunismu, věřím, že ustojí i tento dopis,“ uvedl na twitteru poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Přidal se i jeho stranický kolega Jan Zahradník. „Levicové názory pronikají do katolické církve. Pozor na to. Dovoluji si tímto vyjádřit podporu panu kardinálovi,“ napsal na sociálních sítích poslanec ODS.

Duky se zastal i někdejší šéf TOP 09 „„Církev je velmi otevřená a tolerantní k široké paletě názorů. Nemůžu chtít po svém primasovi, aby měl na všechno stejný názor jako já a on to nemůže chtít ode mě. Přesto se můžeme vzájemně ctít. Já si @dominikduka vážím,“ poznamenal na twitteru Miroslav Kalousek.

„Veřejně odsuzuji dopis "skupiny" katolíků papeži, který ho vyzývá k neprodlužování mandátu kardinála @dominikduka Nemluví mým jménem. Kardinál je mým kardinálem a člověk, kterého si obrovsky vážím za jeho postoje v době komunismu a práci pro církev době dnešní,“ napsal na twitteru lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„100 (slovy sto) katolíků podepsalo dopis, aby papež arcibiskupovi Dukovi neprodlužoval mandát. Katolíků je v ČR cca 1 100 000 (slovy jeden milion sto tisíc); takže více než názor 100 signatářů mě zajímá názor 1 099 900 non-signatářů,“ zdůraznil čísla český politik, publicista a politický komentátor Roman Joch.

„Pan Duka je jeden z mála, komu snad v církevní oblasti u nás zbyl zdravý rozum, na rozdíl například od Halíka,“ myslí si předseda politického hnutí Referendum o Evropské unii referendum.cz František Matějka.

Na podporu kardinála dokonce vznikla i petice. „Distancuji se od skupiny českých katolíků zastoupené mj. Janem Bierhanzelem, kteří vyzvali Papeže Františka, aby Otci Kardinálu Dukovi po jeho 75. narozeninách neprodlužoval jeho arcibiskupský mandát. Stojím za Otcem Dominikem kardinálem Dukou, vážím si hodnot, které ztělesňuje, vážím si jeho práce a chci, pokud si to on sám bude přát, aby svůj úřad zastával i nadále.“ píše se v ní. Petici, která je dostupná na internetu, zatím podepsalo 140 osob.

Dukovi svou podporu vyjádřili Češi i v další petici. "My, občané České republiky, věřící i bez náboženského vyznání, kterým není lhostejný osud katolické církve a naší krásné země vyjadřujeme svou podporu a stavíme se za prodloužení mandátu kardinálu Dominiku Dukovi, arcibiskupu pražskému, primasi českému!" uvádí se v textu druhé petice, kterou podpořilo asi 150 lidí. 

Vstupte do diskuze (46)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část majetkových přiznání obecních politiků bude neveřejná, poslanci na…

20.04.2018 12:03 Praha - Údaje o movitém majetku a závazcích komunálních politiků mají být podle Sněmovny neveřejné.…

Fiala se pustil do Babiše. Pak mu poradil, jak poskládat vládu bez Okamury…

20.04.2018 09:47 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš si opakovaně stěžoval, že s ním pravicové strany nechtějí…

Člen ANO napsal ostrý dopis, v němž hnutí kritizuje. Pak přišly hodně…

20.04.2018 08:39 Praha – Člen hnutí ANO v pražských Letňanech Dušan Mourek poslal svým spolustraníkům velmi peprný…

Zelené v Praze povede do voleb Mirovský, v tajné volbě porazil Štěpánka

20.04.2018 07:27 Praha - Lídrem Zelených pro podzimní volby do pražského zastupitelstva bude současný spolupředseda…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama