Církev pod Dukou "hnědne". Neprodlužujte mu mandát, píše část katolíků papežovi

Praha - Skupina českých katolíků napsala dopis papeži Františkovi, aby neprodlužoval mandát kardinálu Dominiku Dukovi. Pražský arcibiskup sklízí kritiku zejména od mladších věřících za některé své názory či za podle nich příliš velký příklon k některým politickým představitelům.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Dominik Duka

Duka koncem dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát, což si ale někteří věřící nepřejí, řekl dnes jeden ze signatářů dopisu papeži Jan Bierhanzl. V dopise kritizují zejména údajné "hnědnutí" katolické církve pod vedením kardinála Duky a vyzývají papeže, aby jmenoval někoho nového.

Znění dopisu zveřejní ve středu, kdy se od 10:00 uskuteční happening přes Arcibiskupským palácem v Praze. Uspořádá ho skupina katolických laiků, tedy těch, kdo nejsou kněžími ani řeholníky, nemají tedy podíl na církevní moci. Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali popeleční středu, kdy začíná půst.

"Dopis skupiny katolických laiků papeži Františkovi pan kardinál Dominik Duka k dispozici nemá, nemůže na něj tedy reagovat. Nicméně happeningy a jiné umělecké aktivity k popeleční středě tradičně patří, stejně jako připomínka faktu, že prach jsme a v prach se obrátíme," sdělil mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Proti aktivistům se naopak vymezil poslanec za ODS Jan Zahraník. "Levicové názory pronikají do katolické církve. Pozor na to. Dovoluji si tímto vyjádřit podporu panu kardinálovi," uvedl na twitteru.

Duka má dlouhodobě dobré vztahy s prezidentem Milošem Zemanem, nedávno mu jako jeden z mála představitelů české katolické církve blahopřál ke znovuzvolení.

V roce 2016 společně domluvili majetkové vyrovnání katolické církve a Pražského hradu a Zeman kardinálovi téhož roku 28. října udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva.

Kardinála kritizují i gay a lesbické komunity, podle nich jejich příslušníky Duka považuje za hrozbu katolické církvi. Veřejně to však nikdy neprohlásil. Jiní kritizují jeho slova o tom, že uprchlíci by měli najít odvahu vrátit se do zemí svého původu.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dufek pohrozil ČSSD: Odbory připraví stranu o hlasy, pokud nepůjde do vlády

22.05.2018 19:24 Praha - Zemědělské odbory se budou snažit o odliv voličů ČSSD, pokud strana nevstoupí do…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Zemanův spor o Peroutku se vrací na začátek, NS nařídil nové projednání

22.05.2018 18:54 Aktualizováno Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu…

Bídná obrana Evropy? Styďte se, nejste protektorát USA, spustil Bannon v…

22.05.2018 18:06 Aktualizováno Praha - Evropa by se měla přestat chovat jako protektorát Spojených států, ale začít se starat o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama