Názory nemění jen blbec. Politici nám nevybíravě okomentovali Zemanovy kroky

ANKETA - Andrej Babiš disponuje podle svých slov neomezeným časem na sestavení vlády, která bude podruhé usilovat o získání důvěry Poslanecké sněmovny. Premiér v demisi také prohlásil, že prezident Zeman už netrvá na zaručených 101 poslancích, kteří by garantovali většinu v dolní komoře Parlamentu ČR.

Přidejte svůj názor 118 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

Andrej Babiš na tiskové konferenci po čtvrteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem prohlásil, že mu hlava státu dala neomezený prostor na vyjednávání o nové vládě. Rovněž také prozradil, že Miloš Zeman už netrvá na 101 poslancích, kteří by zaručeně kabinet podpořili. Prezident tak změnil názor, protože před prezidentskými volbami tvrdil, že Babišovi sice druhý pokus na sestavení vlády věnuje - jak slíbil -, ale s podmínkou, že bude mít jistých 101 poslanců. 

"Prezident Zeman je nepředvídatelným aktérem. Bude měnit požadavky, jak se mu to bude hodit," uvedla pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. "Dle mého názoru dojde ke stejnému vývoji jako u prvního pokusu, kdy Andrej Babiš sestavil vládu bez koaličních partnerů mající většinu ve Sněmovně a teprve poté bude hledat, kdo mu vládu podpoří nebo bude tolerovat," napsal pro EuroZprávy.cz člen mandátového a imunitního výboru za Piráty Lukáš Bartoň

"Na změny názorů jsme si měli u pana prezidenta Zemana už zvyknout. Někdy podpisy - málem notářsky ověřené - požaduje, pak je nechce, poté tím hrozí, a posléze si to zase rozmyslí. Mě to už nepřekvapuje. Dá se to asi omluvit citátem pana prezidenta, že "názory nemění jen blbec"," míní předseda hnutí STAN Petr Gazdík. Pro server EuroZprávy.cz se krátce vyjádřil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle něhož "to není nijak překvapivé. 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu komentoval Babišovo tvrzení, že mu prezident Miloš Zeman daroval k sestavení vlády neomezeně dlouhou dobu. "Neomezený ten čas přece jen není. Nejpozději v říjnu 2021 musí být jednání ukončena. Přísnost musí být...," uvedl poslanec.

"Zaráží mě naprostá nekonzistentnost názorů Miloše Zemana směrem k požadavkům Andreje Babiše při sestavování vlády. Za ještě závažnější považuji neomezený čas k sestavování vlády, což jde jednoznačně proti duchu ústavy. Dle čl. 68 má vládnout vláda s důvěrou. Toto považuji za ohrožení právního státu a ohýbání ústavy," napsal pro EuroZprávy.cz lidovecký poslanec Marek Výborný. "Domnívám se, že pan prezident Zeman by měl se svým rozhodným "možná" zvážit vstup do lidové strany," uvedl člen Pirátů Jakub Michálek.

Vstupte do diskuze (118)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masaryka vítalo v USA sto tisíc lidí. Proč ho Američané milují víc než…

22.05.2018 19:27 Aktualizováno Praha - První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk se nesmazatelně zapsal do…

Výhrůžka ČSSD? Odbory daly straně nůž na krk kvůli vstupu do vlády s ANO

22.05.2018 19:24 Praha - Zemědělské odbory se budou snažit o odliv voličů ČSSD, pokud strana nevstoupí do…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Zemanův spor o Peroutku se vrací na začátek, NS nařídil nové projednání

22.05.2018 18:54 Aktualizováno Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama