Havel byl naposledy ve funkci prezidenta 2. února 2003

Praha - Téměř třináct let prožil Václav Havel ve funkci hlavy státu. Jeho posledním dnem v úřadě byl, po vypršení druhého pětiletého funkčního období prezidenta ČR, 2. únor 2003. "Milí přátelé, loučím se s vámi jako váš prezident, zůstávám s vámi jako váš spoluobčan!" vzkázal lidem ten den večer v televizi.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Václav Havel, 1. prezident ČR

Havlův poslední den ve funkci byl ve znamení loučení. Dopoledne položil věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, k pomníku svatého Václava na Václavském náměstí a na další místa.

Po obědě Havla na Hradě navštívili premiér Vladimír Špidla a předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Právě na tyto dva sociální demokraty přešla část prezidentských pravomocí, neboť v té době ještě nebyl zvolen Havlův nástupce.

Odpoledne na Havla čekala vojenská přehlídka. Z balkonu na třetím nádvoří Hradu vojákům poděkoval za to, jak reprezentují zemi. Poté zavítal také do katedrály svatého Víta. Před 18:00 pak Pražský hrad opustil. Na odchodu si stačil potřást rukou se zaměstnanci své kanceláře, kteří udělali špalír na chodbě od jeho kanceláře k výtahu.

Havel se tak stal prvním prezidentem v historii země, který úřad opustil řádně po vypršení mandátu. Jeho předchůdci zemřeli ve funkci, abdikovali nebo byli odvoláni.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pane profesore, Marku, Pavle. Nebuďte zbabělci, udeřil Topolánek na své…

20.03.2018 22:03 Aktualizováno Praha – Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který neuspěl v prezidentské volbě, oznámil,…

Babiš chce jednat s KSČM o programu vlády

20.03.2018 20:33 Lány (Kladensko) - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se v rámci jednání o sestavení vlády setká…

ANO vetovalo projednávání Murína ve Sněmovně, Kalousek to zkusí jinak

20.03.2018 16:47 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nyní nebude ve Sněmovně vysvětlovat kárné řízení s…

Zeman podkuřuje Vatikánu? Udělí státní vyznamenání nunciovi Leanzovi

20.03.2018 16:37 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman udělí ve středu státní vyznamenání apoštolskému nunciovi Giuseppemu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama