Zemanovi blahopřál kardinál Duka, zato Halík výsledek voleb vidí černě

Praha - Miloši Zemanovi v neděli poblahopřál ke znovuzvolení prezidentem také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Oba sice mají dobré vztahy, ne každý v církvi je ale Hradu nakloněn.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Miloš Zeman, prezident ČR a kardinál Dominik Duka

Na rozdíl od některých jiných představitelů české katolické církve i jiných křesťanských společenství Duka před volbou nedal věřícím konkrétní doporučení, koho by měli volit.

"Přeji Vám do dalších let především zdraví a vědomí, že Vaše funkce prezidenta republiky znovu potvrzená, je službou. Službou všem občanům bez rozdílu. A nám společně, všem občanům této země přeji, aby to byla služba v duchu lásky a pravdy, tak, jak to připomíná prezidentská standarta," uvedl Duka ve svém dopise, který dnes na svém webu zveřejnila Česká biskupská konference (ČBK).

Duka má se Zemanem dlouhodobě dobré vztahy. V roce 2016 společně domluvili majetkové vyrovnání katolické církve a Pražského hradu a Zeman kardinálovi téhož roku 28. října udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Duku někteří věřící za jeho postoj k Zemanovi v minulosti kritizovali. Vadila jim třeba mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu 2015 v Lánech.

Generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl po oznámení výsledků voleb vyzval k rychlému zakopání příkopů mezi tábory příznivců obou prezidentských kandidátů. Podle plzeňského biskupa Tomáše Holuba výsledek volby ukazuje, že většina české společnosti nechce být natolik otevřená Evropě, jako byl Jiří Drahoš.

Podle teologa a kněze Tomáše Halíka, známého svým dlouhodobě kritickým postojem k Zemanovi, na Hradě zůstává člověk minulosti, kolem něhož rozdělenou společnost nelze sjednotit.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dufek pohrozil ČSSD: Odbory připraví stranu o hlasy, pokud nepůjde do vlády

22.05.2018 19:24 Praha - Zemědělské odbory se budou snažit o odliv voličů ČSSD, pokud strana nevstoupí do…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Zemanův spor o Peroutku se vrací na začátek, NS nařídil nové projednání

22.05.2018 18:54 Aktualizováno Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu…

Bídná obrana Evropy? Styďte se, nejste protektorát USA, spustil Bannon v…

22.05.2018 18:06 Aktualizováno Praha - Evropa by se měla přestat chovat jako protektorát Spojených států, ale začít se starat o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama