Drahoš Zemana rozdrtil, na rozdíl od prezidenta říkal pravdu, ukázal Demagog

Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho vyzyvatel Jiří Drahoš se včera večer střetli v poslední předvolební debatě. Server Demagog.cz opět ověřil, zda se výroky, jež od obou pánů zazněly zakládají na pravdě. A opět přišel na řadu nesrovnalostí. V čem kandidáti neříkali pravdu?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš včera na adresu prezidenta Zemana opět pronesl, „že v roce 99 vláda Miloše Zemana nabídla muslimům z Kosova pět tisíc míst v České republice“. Tento výrok ale není úplně přesný. Zemanova vláda, ústy ministra Kavana, nabídla místo dvěma až pěti tisícům lidí. Čili Drahošovo používání horní hranice je zkreslující. Demagog.cz tak výrok označil jako nepravdu.

Miloš Zeman loni na téma zdravotnických poplatků prohlásil, že „stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije. Bude vás to stát tři tisíce měsíčně. Průměrný starobní důchod je 11 tisíc, pořád nebudete o žebrácké holi.” Včera ale tvrdil, že celý jeho výrok byl pouze o poplatcích, nikoli o důchodcích. Z citace ale plyne, že Zeman celou situaci demonstroval na důchodcích. Server tak tvrzení hlavy státu označil za nepravdu.

Zeman také včera dostal otázku, proč změnil podmínky pro opětovné jmenování Andreje Babiše premiérem a již nadále netrvá na podmínce 101 hlasů. Prezident republiky moderátorce tvrdil, že žádné podmínky nezměnil. Server Demagog.cz ale uvádí dvě různá vyjádření. Po jednání ve Sněmovně 10. ledna 2018 Zeman novinářům řekl, že bude od Babiše předem požadovat 101 podpisů poslanců, kteří podpoří jeho vládu. Na tiskové konferenci 24. ledna ale Zeman řekl, že pokud prohraje prezidentské volby, jmenuje Babiše premiérem během února, a to i bez oněch 101 podpisů. Demagog tak prezidentův výrok označil za nepravdu.

Moderátorka také Zemanovi připomněla, že v minulosti prosazoval u politiků presumpci viny, zatímco v případě Andreje Babiše teď mluví o presumpci neviny. Prezident odpověděl, že jeho výrok o presumpci viny je starý asi 10 nebo 15 let. To ale není pravda. Zeman o presumpci viny pro obviněné politiky mluvil ještě v červnu 2013 v souvislosti s pádem Nečasovy vlády. V té době byl již Zeman prezidentem. Výrok je tak vyhodnocen jako nepravda.

Jiří Drahoš včera v debatě prohlásil, že „každý řadový policista, který je podezřelý z něčeho, je postaven mimo službu“. Drahoš se tím snažil naznačit, že platí-li něco pro běžného občana, proč by to nemělo platit pro premiéra. Ve svém výroku ale neříká pravdu. Je řada případů, kdy policista i přes podezření není postaven mimo službu. Například plzeňští policisté, kteří nedávno zbraní ohrožovali řidiče, byli i během probíhajícího vyšetřování nadále ve službě. Výrok je tedy Demagogem označen za nepravdivý.

Zeman včera směrem k Drahošovi pronesl:“Když jste oznamoval kandidaturu, řekl jste, že jedním ze dvou politiků, kterým důvěřujete, je pan Miroslav Kalousek. (...) Ten celý výrok zněl "jeden z ministrů, jimž důvěřuji, je Miroslav Kalousek, druhý je Pavel Bělobrádek". “. To je ale nepřesná citace Drahošova rozhovoru pro Reflex. V něm Drahoš řekl, že se mu dobře jedná s Pavlem Bělobrádkem a s Kalouskem, coby někdejším ministrem financí, má velmi korektní vztahy. Slova o důvěře ale nezazněla, a tak je výrok vyhodnocen jako nepravda.

Demagog.cz celkem za včerejší debatu ohodnotil u Miloše Zemana 52 výroků. Ty byly v pětadvaceti případech pravdivé, čtrnáctkrát nepravdivé, pětkrát zavádějící a osm jich nebylo možno ověřit. Jiřímu Drahošovi bylo hodnoceno celkem 38 výroků. Třicet z nich bylo pravdivých, tři nepravdivé a pět se nepodařilo ověřit.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primátor Brna chce zbavit Hollana resortu dopravy

25.02.2018 21:37 Brno - Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) je nespokojený s řízením a výsledky dopravy ve městě, v…

V Praze byl zadržen bývalý vůdce Kurdů, podle Ankary jeden z nejhorších…

25.02.2018 19:04 Aktualizováno Praha/Istanbul - Turecká oficiální tisková agentura Anadolu dnes oznámila, že české úřady v sobotu…

Šlechtová se sejde se Zemanem, budou jednat o náčelníkovi generálního štábu

25.02.2018 15:17 Praha - Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) bude ve středu informovat prezidenta Miloše…

ČSSD usnesení k Babišovi podle Hamáčka nezmění

25.02.2018 14:31 Praha - Sociální demokraté se podle předsedy Jana Hamáčka nechystají revokovat usnesení sjezdu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama