Prima nahrávala Zemanovi. Šla na ruku svým divákům, uvedl mediální odborník

Praha - Podle mediálního odborníka Jaromíra Volka z Fakulty sociální studií Masarykovy univerzity v Brně televize Prima nahrávala Miloši Zemanovi. Myslí si totiž, že televizní stanice šla na ruku svým divákům, kteří očekávali bulvární témata.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

TV Prima

"Je to způsob, jak Prima komunikuje se svými diváky. Například moderátor Karel Voříšek v průběhu debaty třikrát odkazuje na to, kolik diváků se dívá, to už samo o sobě indikovalo, o co televizi jde. Očekávání jejího publika je výrazně bulvárnější, to jednoznačně," uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Jaromír Volek. "Nemohu se však ubránit dojmu, že nešlo pouze o diváky, ale také o určitou sympatii s hodnotami pana prezidenta," dodal mediální odborník.

"Natvrdo bych neřekl, že debata byla jednostranná ve prospěch Miloše Zemana, ale některá data, která spočítali datoví novináři, jasně ukazují, že dramaturgie televize prezidentovi nahrávala," odkázal se Volek na analýzu Českého rozhlasu. V té stojí, že prezident Miloš Zeman během debaty hovořil 24 minut a 17 vteřin, kdežto Jiří Drahoš mluvil pouze 15 minut a 45 vteřin. Zajímavé je, že moderátor Karel Voříšek dostal takřka stejný prostor jako profesor Drahoš, konkrétně 14 minut a 27 vteřin. Publikum v Hudebním divadle Karlín dostalo prostor 12 a půl minuty. Studio, ve kterém byla Voříškova kolegyně Klára Doležalová, mělo v debatě pětiminutový prostor.

Volek si však myslí, že časové údaje nehrají žádnou roli. "Je to obecné kritérium. Primárně záleží na tom, jak je aktivní mluvčí. Jakmile se ale podíváte na to, komu dává moderátor prostor se vyjadřovat, tak tam už nějaké možnosti jsou," míní odborník. 

Připomněl také, že volba prvních dvou témat v prezidentské debatě ale hrála podstatnou roli. "Protikuřácký zákon a zákon o držení zbraní byly banální témata. Na těchto tématech prezident získává u voličů body. Je to jeho silná agenda, kterou má i rétoricky velmi dobře nacvičenou," uvedl Volek, jenž vzápětí dodal: "Zde měl pan prezident i vtipnou poznámku ve vztahu ke své manželce, kamera pracovala s paní Ivanou Zemanovou, která se smála, že nemá v kabelce revolver. To byla výrazná nahrávka. V tu chvíli se Miloš Zeman velmi uvolnil a sklidil potlesk. Je třeba si uvědomit, že ta prezidentská debata se vždy rámuje prvními dvěma tématy a tam získal prezident pevnou půdu pod nohama."

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš ocenil olympioniky, slíbil navýšení podpory sportu

23.04.2018 14:15 Praha - Dvě desítky olympioniků včetně medailistek z Pchjongčchangu Martiny Sáblíkové a Evy Samkové…

Brusel chce Česku vzít peníze? Ptali jsme se politiků a zde jsou reakce

23.04.2018 14:09 ANKETA - List Financial Times (FT) na svém webu napsal, že po roce 2020  by mohly desítky miliard…

Jsem zhnusen a stydím se. Senátor TOP 09 promluvil nejen o Zemanovi

23.04.2018 13:41 Praha – V sobotu se v Nymburku konal sjezd KSČM, na kterém vystoupil i prezident Miloš Zeman. Přímo…

Komunista Ondráček varuje: Tohle tedy ne. Může se stát, že koalici ANO a…

23.04.2018 12:32 Praha - V souvislosti s možnou koaliční vládou hnutí ANO a ČSSD se mluví o tom, že sociální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama