Debatu Zemana a Drahoše provázela bouřlivá atmosféra a časté střety

Praha - První přímý střet prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana dnes provázela v televizi Prima bouřlivá atmosféra a časté střety obou uchazečů. Zeman Drahošovi vytýkal nezkušenost, bývalý předseda Akademie věd kontroval tím, že současný prezident často mění názory.

Přidejte svůj názor 246 komentářů

Volební štáb Jiřího Drahoše

V televizi se na debatu, která se odehrála v Hudebním divadle Karlín, podle Primy dívalo až 2,2 milionu diváků. Oba kandidáti si s sebou mohli přivést své příznivce. Ti jednotlivé výroky doprovázeli bouřlivým potleskem, pískáním nebo skandováním. Moderátor pořadu Karel Voříšek je proto musel několikrát napomínat a vybízet ke slušnosti. Výkřiky byl přerušován především Drahoš.

Zeman brzy po začátku debaty obvinil svého vyzyvatele, že se nedrží pravidel duelu, a neumí proto dodržovat ani elementární pravidla, a je prý proto "poněkud nebezpečný sobě i svému okolí". Drahoš se proti tomu ohradil s tím, že si témata debaty pamatuje dobře a že jeho otázka na nejhorší Zemanův zážitek za jeho prezidentování byla s nimi v souladu.

Drahoš naopak při debatě, zda tajné služby ovlivňují volby v Česku, Zemanovi vytkl, že nečte zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), protože jinak by o tomto nebezpečí věděl. Současný prezident ještě předtím obvinil protikandidáta, že vyslovením podezření z ovlivňování sněmovních voleb urazil voliče, kteří šli k volbám, a dělá z nich masu, kterou manipulují zahraniční rozvědky.

Neshodli se i na řadě dalších témat. Drahoš by třeba v pozici prezidenta nejmenoval premiérem trestně stíhanou osobu. Řekl také, že vítěz voleb nemá automaticky nárok na post premiéra. Zeman během více než hodinového pořadu podpořil zavedení ústavního práva pro držení zbraní, Drahoš k tomu nevidí důvod. Podle něj jsou stávající pravidla pro držení zbraní dostatečná.

Tvrdý střet přineslo také téma migrace, ve kterém Zeman na Drahoše zaútočil, že podporoval přijetí uprchlíků. Drahoš to odmítl a řekl, že na migraci mají značně podobný názor. Zeman tvrdil, že výrok o přijetí migrantů pronesl v Karolinu, což Drahoš odmítl a Zemanovi vytknul, že má špatnou paměť. Zároveň mu vyčetl, že ve funkci prezidenta dostatečně nevystupoval v EU proti migračním kvótám.

Shodli se naopak v tom, že ve venkovských hospodách by protikuřácký zákon platit za určitých podmínek nemusel.

Zeman na začátku pořadu řekl, že o něm Drahoš často ve svých předvolebních vystoupeních mluvil. Dospěl proto prý k názoru, že se do něj zamiloval. Drahoš mu naopak vytkl, že se neúčastnil předvolebních debat a že následně na účast v nich změnil názor "jako mnohokrát". Ironicky zároveň poznamenal, že Zeman nevedl kampaň.

Duel prezidentských kandidátů sledovalo dnes večer v televizi Prima 2,2 milionu diváků. Na konci přímého přenosu z karlínského divadla to řekl moderátor debaty Karel Voříšek. Pondělní debatu TV Barrandov, v níž vystoupil Zeman sám, vidělo v průměru 659.000 lidí. Televizi Novu, kde vystoupil Zeman v neděli také sám, si pustilo 1,5 milionu diváků. Vyplývá to ze zprávy na webu Mediaguru podle dat společnosti Nielsen Admosphere, která sledovanost zaznamenává. Česká televize vysílá debatu obou kandidátů ve čtvrtek z pražského Rudolfina.

Vstupte do diskuze (246)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poche si otevřel pusu a Hrad zuří. On a ministr? Ani omylem

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Praha - V dopise, který má redakce k dispozici Miroslav Poche vysvětluje proč je připraven na…

Soud s libereckým hejtmanem Půtou začne v září, hrozí mu až 10 let vězení

23.05.2018 19:54 Aktualizováno Liberec - Proces v korupční kauze, kde je obžalovaný i hejtman Libereckého kraje Martin Půta …

ArcelorMittal bude prodán zřejmě v září

23.05.2018 19:20 Praha - Smlouva o prodeji huti ArcelorMittal Ostrava by měla být vybraným kupujícím podepsána v…

Ve Sněmovně byly opět spory kvůli protikuřáckemu zákonu

23.05.2018 19:08 Praha - Poslanci se dnes opět přeli kvůli návrhu na zmírnění protikuřáckého zákona, který míří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama