Lidovci chtějí rozšířit zákaz prodeje na všechny svátky, ODS se to nelíbí

Praha - Zákaz prodeje ve velkých obchodech by měl platit o všech státních svátcích, nikoli pouze o vybraných, jak je tomu nyní. Myslí si to lidovci, kteří navrhnou, aby byl zákon změněn. Novinářům to dnes řekl místopředseda lidovců Jiří Mihola.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Marian Jurečka, Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín

Mihola se domnívá, že návrh, pro který chce získat podporu napříč politickým spektrem, vyřeší zmatek, kdy lidé nevědí, ve které svátky jsou obchody zavřené. „My jsme přesvědčeni jako KDU-ČSL, že jsou dny, kdy ekonomika a nakupování nemusí být na prvním místě. A za takové dny považujeme státní svátky," řekl Mihola. „Dnes se odvoláváme na kulturu, historii a kořeny identity v různých situacích a měli bychom si také státních svátků, které nám připomínají tu naši kulturu, osobnosti a historii, vážit," uvedl.

Obchody nyní musí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

KDU-ČSL argumentují u návrhu i tím, že by rozšíření zákazu prodeje umožnilo rodinám trávit čas pohromadě, místo toho, aby jejich příslušníci museli trávit čas v práci v obchodech. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že podle průzkumů, které má k dispozici, většina Čechů nepovažuje zavřené obchody ve svátek za problém.

Návrh zákona je podle Miholy připravený, před předložením ale chce získat podporu ještě od dalších poslaneckých klubů. Například zástupci KSČM dnes dali najevo, že by rozšíření zákazu prodeje na všechny svátky podpořili. Naopak ODS na současné schůzi Sněmovny navrhuje zákaz prodeje ve svátky zrušit, podle nich je chaotický a lidé nevědí, kdy bude mít který obchod zavřeno. S regulací nesouhlasí ani SPD.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rath jde ostře proti vedení ČSSD: Jsou to mimozemšťané, vůbec neví, co…

22.05.2018 10:13 Aktualizováno Praha - Asi málokterá politická osobnost doby nedávno minulé dokázala vířit české politické vody…

Slovenský list se strefuje do Zemana, sodu dostal i Babiš za paktování s…

22.05.2018 10:00 Bratislava/Praha - Ústupky komunistům za toleranci vlády mohou ovlivnit zahraničněpolitickou…

Dejvická ČSSD chce do vlády

21.05.2018 21:01 Praha - Sociální demokraté z Prahy - Dejvic a Bubenče se vyslovili poměrně výraznou většinou pro…

Olomouckou KSČM povede do voleb Zima

21.05.2018 20:34 Olomouc - Lídrem KSČM pro komunální volby v Olomouci bude neuvolněný předseda okresního výboru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama