Zeman počtem zmínek v médiích válcuje Drahoše. K volbám se rázně vyjádřila politická psycholožka

Praha - Před druhým kolem prezidentské volby se o současném prezidentovi Miloši Zemanovi píše o desítky procent více než o jeho protikandidátu Jiřím Drahošovi. Na Zemana připadá 62 procent zmínek a na Drahoše 38 procent.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Ilustrační foto

Drahoš je zmiňován nejčastěji v tématu migrace, Zeman ve vztahu k Rusku a v souvislosti se svým zdravím. Vyplývá to z analýzy společnosti Monitora Media.

Před pěti lety při první přímé volbě bylo rozložení zmínek v médiích odlišné. Média mezi dvojicí kandidátů Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg zásadně nefavorizovala žádného z nich a k oběma přistupovala vyrovnaně. Z celkové publicity před druhým kolem připadlo 51 procent zmínek Schwarzenbergovi a 49 procent Zemanovi. Ten nakonec volby vyhrál s náskokem deseti procent.

"Již teď je jasné, že paralel mezi oběma volbami není mnoho. Změnilo se rozložení sil médií, Miloš Zeman do souboje vstupuje z prezidentské funkce, která mu z podstaty zajišťuje velkou viditelnost. Shodně naopak sledujeme vysokou roli onlinových titulů včetně menších vydavatelů, kteří souhrnně poskytují až 80 procent informací o prezidentských volbách, a vyostření souboje před samotným závěrem skrze negativní celospolečenská témata," uvedl výkonný ředitel Monitory Tomáš Berger.

Zatímco vydavatelství se předvolebním tématům věnovala již druhý den letošního roku, volební téma začali lidé na sociálních sítích sdílet a sledovat až 8. ledna, tedy těsně před konáním voleb. Jasnou převahu před vypuknutím prvního kola měl v článcích a reportážích současný prezident. Během několika lednových dnů do začátku prvního kola získal třikrát větší pokrytí mediálního prostoru než Jiří Drahoš.

To platí i v mezičase mezi oběma koly. Prezident denně získává náskok o 230 zmínek napříč médii. Od začátku měsíce do 22. ledna je o stávajícím prezidentovi zhruba 13.000 zmínek, zatímco Jiřímu Drahošovi média poskytla o 5000 zmínek méně. Zemanovi zvyšují publicitu dlouhodobě otázky spojené s jeho vztahem k Rusku, ale také témata sledující jeho zdravotní stav. Obojí se objevují dlouhodobě po celou dobu kampaně. U Drahoše je možné sledovat prudký nárůst publicity spojený s tématem migrace.

"Premiér může národ stavět proti sobě. President by tak činit neměl, není to v jeho roli. Slušnost je základem demokracie, bez slušnosti, na které je demokracie založena, se konflikty, které jsou demokracii vlastní, stanou nesmiřitelnými a obrátí se proti národu samotnému. Zaplať pánbůh, že nemáme jednokolový americký volební systém. To by už bylo rozhodnuto," vzkázala přes EuroZprávy.cz k letošní volbě prezidenta politická psycholožka Martina Klicperová.

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro ČSSD maximálně čtyři ministry, zní z vedení ANO. Hamáček dostane…

17.03.2018 10:58 Aktualizováno Praha - ANO je ochotné pro ČSSD vyčlenit ve vládě vedení maximálně čtyř ministerstev. Jedním z…

Dusno v ČSSD pokračuje: Uplakánky nechte doma. Je potřeba napravit, co…

17.03.2018 10:55 Praha – ČSSD vyjednává s hnutím ANO o vládním angažmá. Vedení strany sice zatím nediskutovalo o tom…

Kalousek udeřil na Klause mladšího: Z Vás je mi teď fyzicky nevolno...

17.03.2018 10:08 Praha – Studenti ze zhruba 300 vysokých a středních škol po celé zemi se ve čtvrtek v poledne…

Miloši, ty už žádnou budoucnost nemáš. Kalousek drsně setřel Zemana za…

16.03.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov tvrdě kritizoval demonstrace…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama