Odměna 200 korun za 2. kolo voleb? Výsměch. Půta napsal na vnitro řízný dopis

Liberec/Praha - Liberecký kraj požaduje zvýšení odměn pro členy okrskových volebních komisí. Výsměchem je prý hlavně odměna za 2. kolo prezidentských či senátních voleb, která činí 200 korun.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto

Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) proto zaslal ministrovi vnitra dopis s výzvou, aby se odměňování změnilo. "Myslím si, že označit odměňování členů volebních komisí za dobře vyvážené úplně nejde, protože těch 200 korun za druhé kolo je spíše výsměch," řekl dnes novinářům hejtman. Liberecký kraj navrhuje, aby odměna za druhé kolo byla do budoucna stejná jako za první. Zároveň chce zvýšení odměn všem členům okrskových komisí minimálně o 500 korun.

O tuto částku se koncem loňského roku vyhláškou zvýšily odměny předsedů a zapisovatelů okrskových volebních komisí. "Toto navýšení je ze strany ministerstva vnitra chápáno jako první krok, který je maximálním možným řešením, které bylo možné v krátkém čase prosadit," řekla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Hana Malá. Podle ní to znamenalo zvýšení volebních nákladů státu o 15 milionů korun na jedny volby.

O zvýšení odměny pro řadové volební komisaře vnitro vyjednává s ministerstvy práce a financí, potřeba bude ale na to najít peníze ve státním rozpočtu. Komisí je zhruba 15.000, podle Malé mají v průměru osm členů. Pro zvýšení odměny o 500 korun by tak bylo třeba v rozpočtu najít 60 milionů korun.

Mluvčí poznamenala, že příplatek za druhé kolo volby není možné chápat jako samostatnou část odměny pouze za druhé kolo voleb. "První a druhé kolo tvoří v celku jedny volby, příplatek 200 korun je pouze součástí celkové odměny za jedny dvoukolové volby," uvedla. Výše odměny podle Malé záleží také na účasti volebních komisařů. "Pokud by se člen komise účastnil pouze druhého kola voleb, neznamená to, že by mu náležela pouze částka 200 korun, ale poměrná část z celé odměny," dodala.

Řadovému volebnímu komisaři náleží za prezidentské volby odměna 1300 korun hrubého, zapisovateli 2000 korun a předsedovi 2100 korun. K tomu dostanou příplatek za konání druhého kola 200 korun, v komisi přitom musí odpracovat minimálně 17 hodin, obdobně jako v prvním kole. Podle šéfa Sdružení obcí Libereckého kraje Jaroslava Hanzlíčka nízké odměny mohou za problémy s obsazováním komisí. "Za tyto odměny získáte jen občany v důchodovém věku," uvedl.

Hejtman spočítal, že člen komise za jednokolové volby při 18 hodinách práce dostává 72 korun na hodinu. U dvoukolových hodinová sazba klesne na 42 korun. "Je absurdní, jak nízkou částku za práci ve druhém kole lidé v komisích dostanou, a to nyní navíc ministerstvo požaduje vysokoškolské vzdělání," dodal hejtman.

Některé obce zatím nesoulad v odměňování v obou kolech řeší tím, že peníze členům komise doplácí ze svého rozpočtu. Stejnou odměnu za druhé kolo jako za první dostávají například dlouhodobě členové komise v Chotyni. "Máme jeden okrsek s šesti členy v komisi, doplácíme do 10.000 korun," uvedla starostka Chotyně na Liberecku Jana.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman je hrobař, umíráček zvoní. Dokud bude žít, bude to mít ČSSD těžké,…

19.02.2018 17:11 Aktualizováno Praha – Sociální demokracie si v neděli zvolila nové vedení. Do jejího čela delegáti dosadili…

Robejškův komentář k olympiádě je terčem posměchu. Tohle už nic nepřekoná,…

19.02.2018 17:08 Aktualizováno Praha – Právě probíhající zimní olympijské hry zřejmě upoutaly pozornost i politika a politologa…

Hamáček a Zimola budou mít Zemana na své straně. Propad ČSSD v podzimních…

19.02.2018 15:48 Aktualizováno ROZHOVOR - Podle politologa a ředitele agentury Phoenix online research Jana Kubáčka dostal nově…

Komunisté vyzvali ČSSD, aby zvážila podporu vznikající vládě ANO

19.02.2018 15:47 Praha - Komunisté čekají, kam jednání o možné podpoře vlády nasměrují schůzky šéfů obou stran s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama