VIDEO: Halík: Kategorie sluníčkáčů a vítačů je mýtus, nic takového neexistuje. Volte změnu

Praha - Český kněz a profesor Tomáš Halík před druhým kolem prezidentské volby volá po změně. Nemyslí prý jen změnu na Pražském Hradě. ale i ve společnosti. V ní vidí velký potenciál, který je třeba dál rozvíjet - nehledě na výsledek prezidentských voleb.

Přidejte svůj názor 146 komentářů

Halík, Tomáš

Halík se na videu obrací nejen na křesťany, ale i na všechny obyvatele. „Nečekejte ode mě volební agitku,“ vzkazuje lidem. Připomněl, že česká biskupská konference vyzvala občany, aby se druhého kola zúčastnili. Podobnou výzvu zveřejnilo i vedení Českobratrské církve evangelické, které otevřeně podpořilo Jiřího Drahoše. „O mě asi nikdo nepochybuje, kterého z kandidátů budu volit,“ vysvětluje s tím, že jeho doporučení by bylo zbytečné a možná i kontraproduktivní.

„Prosím, zvolte změnu. A myslím tím víc, než jen změnu na Hradě. Myslím tím úsilí o změnu morálního klimatu naší společnosti,“ vysvětluje Halík s tím, že i prezidentská volba bude mít na tuto změnu vliv. Je podle něj třeba uzdravit to, co Zeman až dosud napáchal. Poukazuje například na to, že společnost dlouhodobě rozděloval a dělal pravý opak toho, co by prezident měl dělat – utvrzoval lidi v jejich předsudcích, šířil strach a nenávist, arogantně útočil na své protivníky, lhal a rozeštvával společnost – zejména venkov proti Praze.

zdroj: YouTube

„Neznám žádného sluníčkáře a vítače, který by si myslel, že můžeme přijmout všechny migranty. Tahle kategorie je fikce a výmysl,“ tvrdí Halík. Stejně tak podle něj není pravda, že akademici pohrdají venkovem. Zmínil také výzvu akademiků, kterou podepsal jak on, tak i Drahoš. Dokument podle něj rozhodně neříká, že má Česko vítat všechny nelegální imigranty. Naopak prý odmítl hysterii a paniku a upozornil, že třeba rozlišovat skutečné oběti války a bídy, kterým je třeba pomoci, a těmi, kteří jsou poháněni snem o životě na západě.

Česko je podle něj zemí s obrovským potenciálem. „Jsem přesvědčen, že pozitivní výsledek druhého kola voleb může být signálem k velkému oživení tohoto potenciálu pozitivní energie, že může zejména v mladé generaci povzbudit vědomí odpovědnosti za společnost a ochotu angažovat se v mnoha oblastech občanské společnosti od ekologie přes vzdělávání a kulturu po péči o hendikepované, marginalizované a sociálně slabé," myslí si duchovní. 

Právě výsledek druhého kola může vyvolat v mladých huť se angažovat. „Kdyby volby dopadly špatně, jistě bude mezi lidmi frustrace, mnozí ochabnou. I tehdy ale bude třeba lidi povzbudit, aby se nenechali otrávit. Stůjme při sobě, pravda je víc než moc, protože je trvalá,“ dodává Halík.

Vstupte do diskuze (146)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman je hrobař, umíráček zvoní. Dokud bude žít, bude to mít ČSSD těžké,…

19.02.2018 17:11 Aktualizováno Praha – Sociální demokracie si v neděli zvolila nové vedení. Do jejího čela delegáti dosadili…

Robejškův komentář k olympiádě je terčem posměchu. Tohle už nic nepřekoná,…

19.02.2018 17:08 Aktualizováno Praha – Právě probíhající zimní olympijské hry zřejmě upoutaly pozornost i politika a politologa…

Hamáček a Zimola budou mít Zemana na své straně. Propad ČSSD v podzimních…

19.02.2018 15:48 Aktualizováno ROZHOVOR - Podle politologa a ředitele agentury Phoenix online research Jana Kubáčka dostal nově…

Komunisté vyzvali ČSSD, aby zvážila podporu vznikající vládě ANO

19.02.2018 15:47 Praha - Komunisté čekají, kam jednání o možné podpoře vlády nasměrují schůzky šéfů obou stran s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama