Kdy se rozhodne o vydání Babiše? Lidovci a ČSSD kolem toho nechtějí tanečky

Praha - Lidovci chtějí dnes zařadit jako první bod schůze Sněmovny policejní žádost o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Poslanci KDU-ČSL také doufají, že komunista Zdeněk Ondráček nebude zvolen do čela komise pro kontrolu GIBS. Podobně to vidí i ČSSD.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Jan Bartošek

"Jsme přesvědčeni, že je důležité, aby tento bod byl rozhodnut ještě předtím, než se rozeběhne druhé kolo jednání o případném sestavení vlády," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek o vydání Babiše a Faltýnka. Podle něj není důvod rozhodnutí odkládat.

Bartošek uvedl, že po konzultacích s ostatními předsedy poslaneckých klubů očekává podporu návrhu od Pirátů, ODS, TOP 09 a STAN. Záměr zařadit návrhy na vydání Babiše a Faltýnka na začátek dnešního jednání vyjádřila v úterý i ČSSD.

Naopak ANO navrhuje projednání bodu až příští týden, SPD mluvila o pátku. Komunisté vyjádřili přesvědčení, že není třeba s rozhodnutím spěchat. ANO, SPD a KSČM mají ve Sněmovně většinu hlasů a mohou tak návrhu na dnešní projednání policejní žádosti zabránit.

Bartošek dnes také uvedl, že lidovci doufají, že Ondráček nebude zvolen do čela komise pro kontrolu GIBS. "Zvolení pana Ondráčka by bylo poplivání památky Jana Palacha," řekl. Ondráček čelí kritice, protože se v roce 1989 podílel na násilném potlačení protirežimních demonstrací během takzvaného Palachova týdne.

ČSSD chce, aby se o vydání Babiše a Faltýnka jednalo ve Sněmovně co nejdříve. "Žádost o vydání tady máme tři měsíce a je potřeba rozhodnout co nejrychleji a nedělat kolem toho nějaké tanečky," řekl Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.  ČSSD také odmítá nominaci Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. "Někdo, kdo se v roce 1989 v rámci Palachova týdne podílel na zákrocích proti demonstrantům, by neměl stát v čele komise pro kontrolu GIBS," řekl Chvojka. Podle něj jsou možnosti jak situaci řešit: Buď KSČM navrhne jiného kandidáta, nebo se o pozici bude ucházet jiná sněmovní frakce.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman je hrobař, umíráček zvoní. Dokud bude žít, bude to mít ČSSD těžké,…

19.02.2018 17:11 Aktualizováno Praha – Sociální demokracie si v neděli zvolila nové vedení. Do jejího čela delegáti dosadili…

Robejškův komentář k olympiádě je terčem posměchu. Tohle už nic nepřekoná,…

19.02.2018 17:08 Aktualizováno Praha – Právě probíhající zimní olympijské hry zřejmě upoutaly pozornost i politika a politologa…

Hamáček a Zimola budou mít Zemana na své straně. Propad ČSSD v podzimních…

19.02.2018 15:48 Aktualizováno ROZHOVOR - Podle politologa a ředitele agentury Phoenix online research Jana Kubáčka dostal nově…

Komunisté vyzvali ČSSD, aby zvážila podporu vznikající vládě ANO

19.02.2018 15:47 Praha - Komunisté čekají, kam jednání o možné podpoře vlády nasměrují schůzky šéfů obou stran s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama