Proč volí Zemana starší a méně vzdělaní? A jak vypadá ideální český prezident? Ptali jsme se sociologa

ROZHOVOR - Podle Petra Soukupa, sociologa Institutu sociologických studiích Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Miloš Zeman v Praze nevyhrál proto, že je v hlavním městě a okolí více mladých a vzdělanějších lidí. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz proto mimo jiné vysvětlil, co tříští českou volební základnu.

Přidejte svůj názor 433 komentářů

Petr Soukup

Podle průzkumů vyhrál první kolo prezidentských voleb Miloš Zeman ve všech krajích kromě Prahy. Současnou hlavu státu navíc volili méně vzdělaní a starší lidé, zatímco Jiřího Drahoše preferovala především mladší a vzdělanější část populace. Proč má Miloš Zeman opačný elektorát než Jiří Drahoš? I na to jsme se ptali sociologa Petra Soukupa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Miloš Zeman ve volbách bodoval zejména u starších a méně vzdělaných voličů? Jak si to vysvětlujete?

Miloš Zeman se dlouhodobě stylizuje do role obyčejného staršího člověka, mluví jako obyčejný člověk a "jeho" voliči na tuto strategii slyší. A také platí, že Miloš Zeman se staví do role kritika současného režimu a na to slyší více lidé starší a méně vzdělaní, kteří mají pocit, že je nyní hůře než bylo dříve.

Proč bodoval prezident všude kromě Prahy (k tomu také Praha-východ a Praha-západ)?

To je dáno zejména sociodemografickým složením voličů (Praha a okolí je mladší, vzdělanější), nadto je to historicky dáno i příklonem spíše k pravici v metropoli, už při minulých volbách byla Praha proti Zemanovi.

Opakem je Jiří Drahoš, kterého volili zejména vysokoškoláci. Mají mladí jinou představu o tom, jaký má být prezident?

Mají asi jinou představu, ale hlavně věří, že prezident má reprezentovat v dobrém slova smyslu, být obrácen spíše k západní části světa.

Opravdu hraje vzdělání v představách o prezidentovi důležitou roli?

Vzdělání hraje většinou roli v chování, které jedinec požaduje od oficiálních reprezentantů, tudíž se nelze divit, že představy vzdělanějších se liší. Zřejmě se ale neliší představy o tom, co má prezident dělat.

Jak si vysvětlujete skutečnost, že Miloše Zemana volili často i nezaměstnaní? Hraje to při rozhodování voličů velkou roli?

Opět platí, že Miloš Zeman se staví do role kritika současného režimu a na to slyší více lidé, kteří mají pocit, že je nyní hůře než bylo dříve.

Dokáže se vůbec podle dat odhadnout, jaký by měl být ideální český prezident?

Taková kombinace neexistuje, protože se například liší představa o zasahování, někteří lidé chtějí aktivistického prezidenta, jiní naopak pasivního, a tyto rozdíly budou v mnohých jiných rysech.

Vstupte do diskuze (433)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poche si otevřel pusu a Hrad zuří. On a ministr? Ani omylem

23.05.2018 22:07 Aktualizováno Praha - V dopise, který má redakce k dispozici Miroslav Poche vysvětluje proč je připraven na…

Soud s libereckým hejtmanem Půtou začne v září, hrozí mu až 10 let vězení

23.05.2018 19:54 Aktualizováno Liberec - Proces v korupční kauze, kde je obžalovaný i hejtman Libereckého kraje Martin Půta …

ArcelorMittal bude prodán zřejmě v září

23.05.2018 19:20 Praha - Smlouva o prodeji huti ArcelorMittal Ostrava by měla být vybraným kupujícím podepsána v…

Ve Sněmovně byly opět spory kvůli protikuřáckemu zákonu

23.05.2018 19:08 Praha - Poslanci se dnes opět přeli kvůli návrhu na zmírnění protikuřáckého zákona, který míří…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama