Proč volí Zemana starší a méně vzdělaní? A jak vypadá ideální český prezident? Ptali jsme se sociologa

ROZHOVOR - Podle Petra Soukupa, sociologa Institutu sociologických studiích Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Miloš Zeman v Praze nevyhrál proto, že je v hlavním městě a okolí více mladých a vzdělanějších lidí. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz proto mimo jiné vysvětlil, co tříští českou volební základnu.

Přidejte svůj názor 433 komentářů

Petr Soukup

Podle průzkumů vyhrál první kolo prezidentských voleb Miloš Zeman ve všech krajích kromě Prahy. Současnou hlavu státu navíc volili méně vzdělaní a starší lidé, zatímco Jiřího Drahoše preferovala především mladší a vzdělanější část populace. Proč má Miloš Zeman opačný elektorát než Jiří Drahoš? I na to jsme se ptali sociologa Petra Soukupa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Miloš Zeman ve volbách bodoval zejména u starších a méně vzdělaných voličů? Jak si to vysvětlujete?

Miloš Zeman se dlouhodobě stylizuje do role obyčejného staršího člověka, mluví jako obyčejný člověk a "jeho" voliči na tuto strategii slyší. A také platí, že Miloš Zeman se staví do role kritika současného režimu a na to slyší více lidé starší a méně vzdělaní, kteří mají pocit, že je nyní hůře než bylo dříve.

Proč bodoval prezident všude kromě Prahy (k tomu také Praha-východ a Praha-západ)?

To je dáno zejména sociodemografickým složením voličů (Praha a okolí je mladší, vzdělanější), nadto je to historicky dáno i příklonem spíše k pravici v metropoli, už při minulých volbách byla Praha proti Zemanovi.

Opakem je Jiří Drahoš, kterého volili zejména vysokoškoláci. Mají mladí jinou představu o tom, jaký má být prezident?

Mají asi jinou představu, ale hlavně věří, že prezident má reprezentovat v dobrém slova smyslu, být obrácen spíše k západní části světa.

Opravdu hraje vzdělání v představách o prezidentovi důležitou roli?

Vzdělání hraje většinou roli v chování, které jedinec požaduje od oficiálních reprezentantů, tudíž se nelze divit, že představy vzdělanějších se liší. Zřejmě se ale neliší představy o tom, co má prezident dělat.

Jak si vysvětlujete skutečnost, že Miloše Zemana volili často i nezaměstnaní? Hraje to při rozhodování voličů velkou roli?

Opět platí, že Miloš Zeman se staví do role kritika současného režimu a na to slyší více lidé, kteří mají pocit, že je nyní hůře než bylo dříve.

Dokáže se vůbec podle dat odhadnout, jaký by měl být ideální český prezident?

Taková kombinace neexistuje, protože se například liší představa o zasahování, někteří lidé chtějí aktivistického prezidenta, jiní naopak pasivního, a tyto rozdíly budou v mnohých jiných rysech.

Vstupte do diskuze (433)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: ČSSD povede Hamáček

19.02.2018 00:12 Čtyři měsíce po neúspěchu ve sněmovních volbách dnes Česká strana sociálně demokratická (ČSSD)…

Hra skončila. teď už Drahoše kritizovat můžu, hlásá Horáček. Pak vysvětlil…

18.02.2018 21:50 Aktualizováno Praha - Přestože v kampani před druhým kolem prezidentské volby textař a neúspěšný kandidát Michal…

Šarvátka na sjezdu ČSSD: Novinář Kotrba zaútočil na bezdomovce. Jste…

18.02.2018 21:41 Aktualizováno Hradec Králové – Sjezdu ČSSD, který se dnes koná v Hradci Králové, se nevyhnul nepříjemný incident.…

Babiš povečeřel se Zemanem v luxusní restauraci

18.02.2018 21:30 Průhonice - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes povečeřel s prezidentem Milošem Zemanem.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama