Výbor ROP nevzal na vědomí doporučení OLAF k Čapímu hnízdu

Praha - Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy dnes nevzal na vědomí doporučení závěrů Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) vůči farmě Čapí hnízdo. Nyní členové výboru jednají o vyjmutí výdajů z evropského financování.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO). Člen výboru za ODS Michael Pánek uvedl, že ho překvapilo, s jakou profesionalitou byl údajný dotační podvod spáchán. Podle něj by se měly prověřit další dotace spojené s holdingem Agrofert ve středních Čechách.

Pro to, aby výbor vzal zprávu OLAF na vědomí, se vyslovilo sedm členů. Proti jich bylo pět a dva se zdrželi hlasování. Orgán má 15 členů, jeden na jednání chybí. Opoziční členové výboru za TOP 09, STAN a ODS tvrdí, že pro dnešní jednání o farmě Čapí hnízdo nedostali relevantní podklady. Chybí jim zejména kompletní zpráva OLAF. Ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia zopakoval, že zpráva obsahuje neveřejné věci a k jejich rozhodování podle něj stačí závěry zveřejněné ministerstvem financí.

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která výboru předsedá, prohlásila, že někteří členové výboru věc zpolitizovali.

Opozice, která má ve výboru většinu, chce, aby projekt zůstal v programu a vyřazen nebyl. Podle ní by jinak peníze zaplatili lidé z daní. Munia vyzval členy, aby přihlíželi k tomu, co je nejlepší pro operační program jako celek.

Ministerstvo financí navrhlo vynětí Čapího hnízda z evropského financování, což znamená, že se na vyplacené prostředky pohlíží jako na národní dotaci. Byly již předfinancovány ze státního rozpočtu, a fakticky tak nenastane změna financování. Umožní to, aby ČR od Evropské komise dostala maximální možnou částku, kterou pro operační program mohla z EU obdržet. Pokud by se prokázalo, že dotace byla přidělena neprávem, poskytovatel by měl prostředky vymáhat po příjemci. V případě Čapího hnízda ale původní firma již neexistuje.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: ČSSD povede Hamáček

19.02.2018 00:12 Čtyři měsíce po neúspěchu ve sněmovních volbách dnes Česká strana sociálně demokratická (ČSSD)…

Hra skončila. teď už Drahoše kritizovat můžu, hlásá Horáček. Pak vysvětlil…

18.02.2018 21:50 Aktualizováno Praha - Přestože v kampani před druhým kolem prezidentské volby textař a neúspěšný kandidát Michal…

Šarvátka na sjezdu ČSSD: Novinář Kotrba zaútočil na bezdomovce. Jste…

18.02.2018 21:41 Aktualizováno Hradec Králové – Sjezdu ČSSD, který se dnes koná v Hradci Králové, se nevyhnul nepříjemný incident.…

Babiš povečeřel se Zemanem v luxusní restauraci

18.02.2018 21:30 Průhonice - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes povečeřel s prezidentem Milošem Zemanem.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama