Zemanovo vítězství připomíná Triumf ANO. V zahraničí totálně propadl

Praha - První kolo prezidentských voleb vyhrál přesvědčivě prezident Miloš Zeman. Do druhého kola, které se bude konat 26. a 27. ledna, jej doprovodí druhý na pásce, což byl podle odhadů Jiří Drahoš. Profesor a vědec dokázal Zemana porazit pouze v Praze.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Miloš Zeman volí v prezidentských volbách

Mapa zobrazující vítězství současného prezidenta Miloše Zemana v prvním kole voleb hlavy státu připomíná drtivé vítězství hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu loňského roku. Andrej Babiš tehdy dokázal uspět i v jinak pravicově smýšlejícím hlavním městem České republiky. Právě až na Prahu dokázal Zeman uspět ve všech krajích, ba co víc, ve všech územních úrovních v jednotlivých krajích.

V Praze dokázal současnou hlavu státu porazit Jiří Drahoš, který získal třicet pět procent hlasů, což představuje přes dvě stě tisíc voličů. Miloš Zeman dokázal v metropoli dosáhnout na výsledek přes sto třicet tisíc voličů, čili dvacet dva procent hlasů.Zajímavý je také jeden ukazatel, Miloš Zeman sice ve Středočeském kraji celkově uspěl, ale nedokázal, tak jako v ostatních případech, vyhrát ve dvou územních úrovních. Mezi středočeské okrsky totiž patří i Praha-východ a Praha-západ. Je velmi symbolické, že právě v těchto územích uspěl Jiří Drahoš, který ovládl Prahu.

Další kraje a města jinak Zeman opanoval místy až s obrovským náskokem. Nejvíce zabodoval v Moravskoslezském kraji, kde ho volilo více jak čtyřicet devět procent voličů. K velkému vítězství v tomto kraji mu pomohl i drtivý úspěch v Karviné, kde získal téměř padesát osm procent voličů. Bodoval i v Olomouckém kraji, konkrétně v Jeseníku, když si došel pro více jak jednapadesát procent hlasů. Podobně na tom byl i Mostě, kde skončil pod hranicí jednapadesáti procent. 

Ve všech krajích jde vidět, že se vedl boj mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Kde byl první ten, byl druhý onen. Jedinou výjimku lze dohledat u voličů, kteří volili v zahraničí. Na prvním místě byl jasně Jiří Drahoš, kterého si jako možného prezidenta zvolilo více jak pět tisíc občanů žijících v zahraničí, což představovalo více jak čtyřicet pět procent hlasů. Miloš Zeman dostal pouhých sedm procent. Před něj se dostal se dvaceti procenty bývalý velvyslanec Pavel Fischer, s jedenácti procenty lékař Marek Hilšer a s devíti procenty Michal Horáček.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš má další problém? Premiér v demisi čelí nové žalobě

25.04.2018 14:24 Praha - Strana soukromníků České republiky podala 25. dubna prostřednictvím svého předsedy Petra…

Opilci za řídítky? Senát podpořil toleranci alkoholu u cyklistů

25.04.2018 13:49 Praha - Horní komora podpořila nový senátorský návrh, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu pod…

Svoboda tisku dostává v Česku na frak? Pospíšil ukázal prstem na Zemana

25.04.2018 13:36 Praha - Opoziční strany souhlasí se zprávou organizace Reportéři bez hranic (RSF), podle které se v…

Remka vystřídá v Moskvě velvyslanec Pivoňka, po roce má šéfa ambasáda ve…

25.04.2018 13:15 Praha - Nový český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka dostal vízum a nastoupí na ambasádu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama