Výsledek senátních voleb: Lidé odmítli Hlavatého i Babiše

Trutnov - Senátorem ve volebním obvodu Trutnovsko bude starosta Vrchlabí Jan Sobotka (STAN). Ve 2.kole doplňovacích senátních voleb porazil se ziskem 67 procent hlasů továrníka Jiřího Hlavatého (za ANO). Ten získal 33 procenta hlasů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Senát ČR, ilustrační foto

Výsledek doplňovacích voleb na Trutnovsku a v několika obcích sousedního Náchodska lze chápat jako reakci na obraty Jiřího Hlavatého, kvůli němuž se volby konaly. Mohl to být ale i důsledek nesouhlasu s politikou šéfa ANO Andreje Babiše. ČTK to řekli politologové Ladislav Mrklas a Jiří Štefek. S továrníkem Hlavatým, kandidujícím s podporou hnutí ANO, se ve druhém kole voleb utkal vrchlabský starosta Jan Sobotka (STAN), který s převahou zvítězil.

Hlavatý se v říjnu stal poslancem, a mandát senátora mu tak automaticky zanikl. Továrník pak ale oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu, a poslaneckého mandátu se vzdal. "Byla to blamáž, co předvedl. Kdo chce moc, na závěr už nemá nic. Já bych výsledek voleb nepřičítal ničemu jinému," uvedl politolog Mrklas ze soukromé vysoké školy CEVRO Institut. "Protikandidáta Hlavatého navíc podpořili téměř všichni ostatní kandidáti a má v regionu silnou podporu," dodal.

Sobotka dostal v druhém kole 67 procent a Hlavatý 33 procenta hlasů. Volební účast byla 59 procent. "Voliči řekli ano Janu Sobotkovi a řekli ne Andreji Babišovi a hnutí ANO. A toto 'ne' Andreji Babišovi bylo dost jasné, silné a zřejmé," míní politolog Štefek. "Hlavatý se k ANO přihlásil a nikterak nerozporoval kroky, které Babiš činil a činí. Hlasování tedy nebylo o Jiřím Hlavatém, ale o Andreji Babišovi," doplnil.

Sobotku před druhým kolem podpořili čtyři neúspěšní kandidáti z prvního kola. Podporu mu dali Klára Sovová (NEI) a Jaroslav Dvorský (za Piráty), kteří získali dohromady přes 20 procent hlasů. Podporu mu vyjádřili také místostarosta Úpice Karel Šklíba (ČSSD), který získal 5,7 procenta hlasů, a kandidátka ODA Blanka Horáková, která získala dvě procenta. Sobotku také podpořily strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, které vlastního kandidáta nepostavily.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Absurdní zpravodajství ČT? Hraje roli v návratu komunistů, zlobí se…

22.04.2018 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Parlamentní volby proběhly 20. a 21. října 2017 a ani po půl roce nemá Česko vládu s…

KOMENTÁŘ: Zeman i komunisté končí. Jeden si může dovolit vše, druzí…

22.04.2018 22:01 Aktualizováno Komentář Petra Šulky - Včerejší projev Miloše Zemana dopálil mnohé. Pravici proto, že se někdo ve…

Faltýnek předpokládá vznik koaliční smlouvy do dvou týdnů

22.04.2018 13:31 Praha - Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek předpokládá, že v příštích dvou týdnech by měla…

Úředníci typu Drábové by podle STAN měli zůstat krajskými zastupiteli

22.04.2018 11:35 Praha - Poslanci STAN znovu předložili návrh, podle něhož by vysocí státní úředníci včetně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama