V druhém kole prezidentské volby se rozhodne mezi Zemanem a Drahošem

Praha - Českým prezidentem zůstane Miloš Zeman, nebo ho vystřídá bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Po sečtení hlasů z téměř všech okrsků volilo Zemana při prvním kole prezidentské volby 38,6 procenta lidí, druhý byl Drahoš s 26,6 procenta.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Podporu Drahošovi ve finále voleb, které se uskuteční za 14 dní, už slíbili čtyři jeho prezidentští protikandidáti, kteří dohromady dostali téměř třetinu hlasů. Politologové ale očekávají ve druhém kole velmi tvrdý souboj, zřejmě i s negativní kampaní, ale otevřený.

Zisk dalších prezidentských kandidátů Pavla Fischera, Michala Horáčka a Marka Hilšera se v prvním volebním kole pohyboval kolem deseti procent hlasů. Kandidát Mirek Topolánek dostal přes čtyři procenta hlasů, Jiří Hynek přes procento a Vratislav Kulhánek a Petr Hannig skončili na půl procentu.

Zeman byl vítězem prvního kola voleb ve všech krajích s výjimkou Prahy, kde byl první Drahoš. V hlavním městě byla současně nejvyšší volební účast mezi kraji v ČR, hlas svému kandidátovi tam dalo přes 67 procent lidí. Celkem k volbám v prvním kole přišlo 61,9 procenta voličů, tedy zhruba stejně jako při první prezidentské volbě v roce 2013.

Drahoš po zveřejnění průběžných výsledků, z nichž už bylo jasné, že postupuje do druhého kola, ocenil své protikandidáty, s nimiž se setkával v debatách, za kultivovanou kampaň. A doufá, že od nich dostane podporu do druhého kola. V něm plánuje změnit volební strategii, vyjede za voliči hlavně mimo Prahu. Zeman, který účast v debatách prezidentských kandidátů dosud odmítal, je nyní připraven jít s Drahošem do televizní debaty, maximálně do dvou. Současně poděkoval na své tiskové konferenci za voličské hlasy a vyzval své stoupence, aby přišli hlasovat i ve druhém kole.

Podle politologů, které oslovila ČTK, ale Zeman zřejmě vyčerpal svůj rezervoár voličů, naproti tomu jeho soupeři Drahošovi může podíl hlasů výrazně narůst.

Podporu Drahošovi už vyjádřil mimo jiné Topolánek, podle kterého má šanci porazit Zemana, a vyzval své voliče, aby pro Drahoše hlasovali v druhém kole. S podporou Drahoše počítá i Horáček, který Zemanovu protikandidátovi nabídl i prostor na billboardech, které má pro období mezi oběma koly voleb předplacené. Drahoš dostal podporu i od Fischera. Hilšer nechce nikomu radit, jak má za dva týdny volit, ale sám by si prý rozhodně vybral Drahoše. Zemanovi vyjádřil podporu Hannig.

Podporu Drahošovi vyjadřují i lidovci a Starostové a nezávislí. Předseda STAN Petr Gazdík poděkoval všem Zemanovým vyzyvatelům za férovou a věcnou kampaň a požádal je o podporu Drahoše. První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka navíc vyjádřil přesvědčení, že Drahoš může Zemana porazit. Předseda ODS Petr Fiala je přesvědčen, že voliči za dva týdny "ukončí toto nepříliš šťastné období". ODS před volbami žádného kandidáta oficiálně nepodpořila, dávala ale najevo, že si nepřeje pokračování Zemana v čele státu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předsedou Zelených je Petr Štěpánek, navrhl vytvoření stínové vlády

21.01.2018 07:51 Aktualizováno Česká Třebová - Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal…

Drahošova manželka prozradila něco, co neměla? NSS se ohradil proti…

20.01.2018 21:52 Aktualizováno Praha – Do předvolební kampaně se naplno zapojila i manželka Jiřího Drahoše Eva. Ta například ve…

Drahoš se snaží získat voliče na Zlínsku, TV debaty nepřeceňuje

20.01.2018 21:41 Uherské Hradiště - Cesty do regionů zatím dopadly podle Jiřího Drahoše nad očekávání. Televizní…

V čele DSSS bude i nadále Vandas, strana doporučuje volit Zemana

20.01.2018 21:01 Praha - Staronovým předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) se dnes stal Tomáš…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama