Zemanův přátelský vztah k Rusku a k Putinovi vzbuzuje dlouhodobě kontroverze

Praha - Prezidenta Miloše Zemana dnes při hlasování napadla aktivistka, která anglicky vykřikovala „Zeman, Putinova děvka". Stejné heslo měla napsané i na těle. Právě Zemanův vztah k Rusku a prezidentu Vladimiru Putinovi dlouhodobě budí velkou pozornost.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Miloš Zeman s Putinem v Soči (21.11.2017).

Zeman se nezají svým kladným vztahem k Rusku i Putinovi. Ne vždy ale byly jeho postoje na dění kolem Ruska v souladu s oficiální zahraniční politikou Česka a vzbuzovaly mezi některými politiky kontroverze.

Kontroverzi vyvolaly například názory českého prezidenta na konflikt na Ukrajině a s ním spojené protiruské sankce. Zeman zdůrazňuje důležitost Ruska jako tuzemského obchodního partnera, což Putin několikrát ocenil.

Putin a Zeman spolu jednali již několikrát, naposledy byl Zeman na návštěvě v Rusku loni v listopadu. S Putinem jednali o spolupráci v energetice, včetně jaderné, a průmyslu, zejména automobilovém. Setkání však zastínila kauza článku o roku 1968, který byl publikován na webu ruského armádního televizního kanálu Zvezda.

Československo by mělo být vděčné za sovětskou intervenci v roce 1968, psalo se v textu Zeman článek označil za čin „novinářského šílence s vylízaným mozkem". Text odsoudil mimo jiné i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ruský premiér Dmitrij Medveděv se následně od článku na Zemanovu žádost distancoval.

Oba státníci se setkali například i během moskevských oslav 70. výročí konce druhé světové války v květnu 2015 nebo během Zemanových návštěv Číny v roce 2015 a loni. Právě schůzka v Pekingu vzbudila pozornost i kvůli Zemanově poznámce týkající se značného počtu přítomných novinářů v místnosti. Český prezident vyjádřil názor, že je v sálu mnoho žurnalistů a bylo by prý dobré je „likvidovat", na což Putin diplomaticky reagoval: „Není třeba likvidovat, ale snížit jejich počet, to ano."

Kvůli cestě do Ruska v roce 2015 byl Zeman kritizován. Debata se vedla především o jeho zvažované účasti na vojenské přehlídce ruské armády, kterou kvůli ruské anexi Krymu bojkotovala většina západních lídrů. Český prezident se přehlídky nakonec nezúčastnil.

Nad jeho návštěvou se pozastavil i tehdejší americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. Zeman v té souvislosti řekl, že si od žádného velvyslance nenechá do svých cest mluvit a že Schapiro má nyní dveře na Hrad zavřené. Od té doby byly vztahy mezi Hradem a Schapirem chladné a velmi napjaté.

V minulosti se Zeman několikrát vyslovil proti mezinárodním sankcím, které byly na Rusko uvaleny po anexi ukrajinského Krymu v roce 2014. Loni při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil anexi Krymu za „fait accompli", tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, ať v penězích či v ropě a plynu.

Tento návrh ale tehdy rozhořčeně odmítl jak Kyjev, tak i Kreml, podle kterého o kompenzacích nemůže být řeči. Tehdejší český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že Zeman neměl k projevu o sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou ČR.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátní obvody se kvůli počtu obyvatel měnit nebudou

25.04.2018 14:25 Praha - Hranice senátních volebních obvodů se už kvůli rozdílům v počtu jejich obyvatel měnit…

Další vyšetřování na krku? Babiš čelí novému trestnímu oznámení

25.04.2018 14:24 Praha - Strana soukromníků České republiky podala 25. dubna prostřednictvím svého předsedy Petra…

Opilci za řídítky? Senát podpořil toleranci alkoholu u cyklistů

25.04.2018 13:49 Praha - Horní komora podpořila nový senátorský návrh, aby cyklisté nebyli pokutováni za jízdu pod…

Svoboda tisku dostává v Česku na frak? Pospíšil ukázal prstem na Zemana

25.04.2018 13:36 Praha - Opoziční strany souhlasí se zprávou organizace Reportéři bez hranic (RSF), podle které se v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama