Zpráva OLAF je venku. Došlo opravdu k dotačnímu podvodu?

Praha - V závěrečné zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodu (OLAF), která se týká Farmy Čapí hnízdo, se mluví o tom, že při žádosti o dotaci farma zatajila informace a že podle vnitřních orgánů by to mohlo být posuzováno jako dotační podvod.

Přidejte svůj názor 80 komentářů

Andrej Babiš

Informovaly o tom Hospodářské noviny, které dostaly zprávu k dispozici. Podle zprávy poskytli žadatelé nepravdivé údaje a některé informace zatajili úplně. To vše udělali proto, aby získali dotaci pro malé a střední firmy. 

"Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," stojí v úvodu zprávy, kterou sepsal OLAF.

"Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 (Dotační podvod) a 260 (Poškození finančních zájmů Evropské unie) českého trestního zákoníku. Národní soudní orgány můžou vzít při svém postupu v úvahu informace získané během vyšetřování OLAF," poukázala instituce na skutečnost, že podle českého trestního zákoníku mohl být spáchán dotační podvod. 

OLAF také zdůraznil, že nemůže posoudit, zda je příjemce způsobilý pro podporu pro malé a střední firmy kvůli tomu, že jeho jeho vlastnická struktura byla anonymní, což není v souladu s transparentností při využívání evropských peněz. 

V reakci pro deník HN Andrej Babiš uvedl, že počká, až ho s obsahem zprávy seznámí právníci. Poté půjde vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. 

Ve zprávě se prý velmi často skloňuje pojem nesrovnalost. OLAF na svých internetových stránkách definuje pojem takto: "Nesrovnalostí či pochybením se míní jednání, které je v rozporu s pravidly EU a které může mít negativní dopad na finanční zájmy Unie, ale které může vyplývat z omylu či přehlédnutí učiněného jak stranou, která si finanční prostředky nárokuje, tak orgány, jež za vyplácení daných prostředků odpovídají. Pokud však k pochybení či k nesrovnalosti došlo záměrně, jedná se o podvod."

Vstupte do diskuze (80)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš si v Bruselu utrhl velkou ostudu, chová se hloupě a trapně. A brzy…

16.01.2018 21:00 Aktualizováno ROZHOVOR - V Bruselu se mluví o českém premiérovi Andreji Babišovi, zprávě Evropského úřadu pro boj…

Proč volí Zemana starší a méně vzdělaní? A jak vypadá ideální český…

16.01.2018 21:00 Aktualizováno ROZHOVOR - Podle Petra Soukupa, sociologa Institutu sociologických studiích Fakulty sociálních věd…

Drahoš dal Zemanovi košem, půjde jen do dvou debat

16.01.2018 20:58 Aktualizováno Jablunkov (Frýdecko-Místecko) - Jiří Drahoš půjde jen do dvou televizních debat. Pokud půjde Miloš…

Vyslovení nedůvěry vládě Drahoše nepřekvapilo, druhou šanci by mu nedal

16.01.2018 20:55 Třinec (Frýdecko-Místecko) - Vyslovení nedůvěry menšinové vládě premiéra Andreje Babiše (ANO)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama