Vzpoura ve Středočeském kraji? Opozice chce, aby se Čapím hnízdem zabýval Brusel

Praha - Opoziční zastupitelé ve Středočeském kraji chtějí, aby se projekt Farma Čapí hnízdo nevyjímal z projektů financovaných evropskými penězi. Politici jsou toho názoru, že vyjmutí projektu by znamenalo pro Evropskou unii uzavřenou záležitost.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

Ministryně financí Alena Schillerová chce, aby se projekt Farma Čapí hnízdo vyňal z projektů, které financuje Evropská unie. Tím by se vyšetřování odehrávalo jen na české půdě. "Můj názor je, že budeme spíše navrhovat to vyčlenění," řekla 3. ledna pro ČTK šéfka resortu financí. Středočeští opoziční politici chtějí i přes její stanovisko postup odlišný. Členové Výboru regionální rady, který spadá pod Regionální operační program (ROP) Střední Čechy, budou totiž spíše hlasovat proti, jak zjistily Hospodářské noviny.

Ve výboru, jenž čítá patnáct členů, má totiž opozice většinu, která chce, aby tolik diskutované Čapí hnízdo zůstalo součástí projektů financovaných evropskými penězi. "Pokud bychom to vyjmuli, dotace už nebude evropská, ale národní. Zároveň by to znamenalo, že je to pro unii uzavřená záležitost. Proto chceme, aby se tím nadále zabývala Evropská komise," sdělil Hospodářským novinám člen výboru ROP Jan Jakob z TOP 09. "Jestliže Evropská komise řekne, že je to neuznatelný náklad, ať požádá o vrácení peněz," přidal se další člen výboru Ctirad Mikeš (STAN).

Cílem politiků je, aby přiměli Brusel konečně veřejně rozhodnout, zda byly dotace na multifunkční kongresový sál Andreje Babiše pobírány neprávem. V případě, že unie dospěje k závěru, že farma skutečně dostala peníze, které dostat neměla, pak je možné rychleji vymáhat oněch čtyřicet dva miliónů po Farmě Čapí hnízdo. 

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus mladší setřel Kalouska a spol.: To si s prominutím strčte za klobouk…

17.03.2018 17:59 Praha – Poslanec ODS Václav Klaus mladší se poměrně ostře vyhradil vůči čtvrteční stávce studentů.…

Stropnický se naštval na Rusko: Česko jako zdroj Novičoku? Tak to tedy ne.…

17.03.2018 17:53 Aktualizováno Praha - Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová tvrdí, že nejpravděpodobnějším…

Rýsuje se vláda ANO s ČSSD. Podpoří ji komunisté, Okamura je ze hry

17.03.2018 17:33 Aktualizováno Praha - Poslanecký klub ANO souhlasí s jednáním o menšinové vládě s ČSSD, kterou by podporovali…

Co na to Mirek Kalousek a Štětina? Ovčáček se královsky baví na účet TOP 09

17.03.2018 17:17 Aktualizováno Praha – Ukrajinská poslankyně a někdejší pilotka Nadija Savčenková čelí obvinění, že připravovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama