Minimální mzda 15 tisíc? Jsme pro, říká Středula

Praha - Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula je přesvědčený, že růst ekonomiky souvisí s navyšováním mezd. Také se přiklonil k tomu, aby minimální mzda vzrostla na padesát procent průměrné mzdy.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Odbory

Po čtvrtečním jednání tripartity byl Andrej Babiš optimistický. Odbory a firmy jeho nadšení tolik nesdílely, ale přesto jsou s jednáním víceméně spokojeni. "Je to interpretace pana premiéra, takto jsme to neformulovali. S jednáním jsme ale spokojeni, vláda si uvědomuje význam dialogu se sociálními partnery. Zvlášť když je menšinová," uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

"Pravdou je, že programové prohlášení vlády obsahuje body kladné, s dobrým směrem a vývojem, ale také body, které jsou kontroverzní, nebo že by měly být zásadním způsobem přeformulovány," reagoval šéf odborů na schůzku tripartity. Dobře vnímá fakt, že se bude přidávat důchodcům, zejména těm, kterým je 85 let a více, jimž by se mělo přidat tisíc korun.

Je tam také ale věc, kterou odbory kritizují. "Například u zaměstnanců se navrhuje, aby se o 500 korun snížilo sociální pojištění z titulu nákladu na dopravu. My říkáme, že je to extrémně nebezpečné, protože, jestli to bude ze sociálního systému, tak ubudou prostředky na důchody, a to v rozmezí 23 až 25 miliard," varuje šéf odborů.

Podle Středuly je dobré, že se minimální mzda několikrát za poslední čtyři roky zvýšila, ale stále to nestačí. "V přepočtu máme 474 euro měsíčně. Třeba takové Slovensko, které teď není na tom lépe než my, má o šest eur vyšší minimální mzdu. Ekonomika roste, protože lidé mají peníze, a tím roste i jejich spotřeba," vysvětlil v rozhovoru zástupce v tripartitě. Dokáže si také představit, že se minimální mzda zvedne na padesát procent té průměrné, protože ta současná je neudržitelná.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček porušil naši dohodu o Pochem, stěžuje si Zeman

24.05.2018 21:56 Praha - Prezident Miloš Zeman se podle svých slov před týdnem s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem v…

Ostravská ČSSD chce do Senátu Paroubka

24.05.2018 18:03 Ostrava - Ostravská ČSSD chce, aby za ni do Senátu na podzim kandidoval bývalý premiér a předseda…

Náchod bude kupovat pozemky v centru města

24.05.2018 18:01 Náchod - Město Náchod chce koupit od teplické firmy JTH Holding 2,5 hektaru pozemků v centru města…

Zeman přijal zástupce amerických firem včetně Westinghouse

24.05.2018 17:59 Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes setkal se manažery amerických firem sdružených v organizaci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama