OLAF na něco přišel? Kvůli Čapímu hnízdu to začíná vřít, ostré komentáře létají z všech stran

Praha - Kolem zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o Čapím hnízdě je pořádně dusno. Především zástupci pravice kritizují postup úřadů, které nechtějí závěry ze zprávy zveřejnit. Podle prezidentského kandidáta Pavla Fischera je čas, aby začal Andrej Babiš skládat účty.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

„Je nepřijatelné, aby se premiér odmítl seznámit se zprávou OLAF, která se týká jeho vlastního majetku. Pobuřuje mě, když @AndrejBabis mluví o mafii a zpochybňuje oficiální zprávu vyšetřujícího úřadu EU. Za OLAF totiž zaplatíme všichni. Je nejvyšší čas, aby nám AB skládal účty!“ rozohnil se bývalý diplomat a prezidentský kandidát Pavel Fischer.

„Soudím, že zveřejnit zprávu OLAF o Čapím hnízdu není pro některé strany žádoucí až do hlasování o vydání Babiše k trestnímu stíhání. SPD a KSČM už dostaly od ANO politicky slušně zaplaceno za to, že vydání zmaří a OLAF by mohl, zdá se, jejich slovní ekvilibristiku zkomplikovat,“ rýpnul si politolog Jiří Pehe.

Babiš už oznámil, že si Agrofert kvůli zprávě OLAF stěžuje u evropského soudu. „Žaloba na OLAF? Vzpomněl jsem si na slovenský song Psi sa brania útokom“ napsal na twitteru místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

„Nikdo zprávu OLAF neviděl, ale paní náměstkyně již ji čile komentuje… A Andrej Babiš jen tak mimochodem prozradil, ze Agrofert podal k Evropskému soudu žalobu na vyšetřování? Nevěřím jim ani slovo,“ naštval se europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Nelíbí se mu ani stanovisko státního zastupitelství, které doporučilo ministerstvu financí zprávu nezveřejnit. „Plně chápu, že zpráva OLAF může obsahovat některé citlivé informace. Co ale nechápu, proč nejde zveřejnit, proč se nemůže zveřejnit závěr, zda došlo nebo nedošlo k porušení předpisů EU. Ty tajnosti kolem zprávy jsou hodně zbytečné,“ dodal.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdí, že zprávu četl. „Zpráva OLAF jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin a úřad doporučuje Evr. komisi 100% korekce. Přeloženo - byl to podvod. EU ať to neplatí a členský stát ať to trestně stíhá,“ uvedl na twitteru.

Jeho slova nepřímo potvrdil i europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. „Zdá se mi docela jasné, že OLAF 'na něco přišel'. Napsat, že 'všechno je v pořádku' na skoro 50ti stranách textu obohaceném o tisíc stran příloh by bylo krajně neobvyklé, a to dokonce i pro unijní instituci,“ tvrdí poslanec Evropského parlamentu.

„Chápu, že Městské státní zastupitelství ctí zásady trestního řízení a nechce, aby na každém rohu visela celá zpráva OLAFu. Přesto si myslím, že by veřejnost měla vědět, k jakému závěru OLAF došel. Ministerstvo financí to mělo sdělit už minulý týden, když zprávu jako první dostalo.“ tvrdí předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Na základě vyjádření státního zástupce ohledně Čapího hnízda a zprávy OLAF se problém pro celou ČR jen zhoršuje. Vyzývám premiéra Andrej Babiš, aby sám požádal o vydání do rukou spravedlnosti ještě před hlasováním o důvěře vládě. Apeluji také na všechny poslance napříč politickým spektrem, aby posoudili vážnost situace a hlasovali pro vydání pana Babiše a Faltýnka, a to právě před hlasováním o důvěře vládě. Není možné, aby se premiér této země schoval na 4 roky za imunitu!" uvedla v prohlášení místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

„Takže po snaze znevěrohodnit české policisty a státní zástupce následuje snaha znevěrohodnit evropský OLAF. To nás to Čapí hnízdo vychází pěkně draho. A bude hůř,“ povzdech si předseda Poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milý Andreji, tvůj Mirek. Kalousek vytočil Babiše a pořádně si to užil

27.04.2018 08:20 Praha – Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho vláda se vydali výjezd do Moravskoslezského kraje. Šéf…

Kozom*di? Topolánek se velmi ostře vyjádřil k ožehavému tématu

27.04.2018 08:13 Praha - Napadení číšníka partou cizinců hnulo žlučí nejednomu z občanu. Do diskuzí se zapojil i…

Vlastizrádci, kolaboranti! Studená válka rozproudila u Jílkové ohnivou…

27.04.2018 08:02 Praha - Dostáváme se do éry nové Studené války s Ruskem? Ovlivňuje Rusko volby v demokratických…

To je něco neuvěřitelného. Hašek a Škromach jen kroutí hlavou nad tím, co…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Část senátorů ČSSD si nepřeje, aby se sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama