Zprávu OLAF jsem četl. Šlo o podvod, Babiš je obyčejný zloděj, udeřil Kalousek

Praha - Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo je trochu jako paní Columbová – všichni o ní mluví, ale nikdo ji neviděl. Tedy až na výjimky.  Městské státní zastupitelství v Praze totiž nedoporučilo ministerstvu financí její zveřejnění. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ale uvádí, že materiál četl.

Přidejte svůj názor 150 komentářů

Miroslav Kalousek v pořadu Partie na Primě

„Zpráva OLAF jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin a úřad doporučuje Evr. komisi 100% korekce. Přeloženo - byl to podvod. EU ať to neplatí a členský stát ať to trestně stíhá,“ uvedl na twitteru Kalousek. Na dotaz uživatelů pak potvrdil, že už tuto zprávu četl.

Jelikož ale nemá dokument k dispozici, nechtěl být konkrétnější. Informace z obsahu zprávy proto nehodlá zveřejnit. Stejně tak neřekl, od koho zprávu získal a kde si ji přečetl. „Nemohu to více rozvinout. Kdybych to měl v ruce, tak to okamžitě zveřejním na svém Facebooku, protože jsem přesvědčený, že je ve veřejném zájmu, aby zpráva byly zveřejněná," řekl Kalousek serveru Aktuálně.cz.

Kritizoval ale fakt, že žalobci nedoporučili zveřejnění zprávy OLAF. Státní zastupitelství poukazuje na to, že zveřejnění dokumentu by mohlo ohrozit probíhající trestní řízení. „Směšný a nevěrohodný argument. Do vyšetřovacích spisů jsou běžně zařazovány i otevřené zdroje. Babišova exekutiva se snaží utajit zprávu OLAF, ze které vyplývá, že Babiš je obyčejný zloděj,“ zlobí se Kalousek.

Bývalý majitel Agrofertu a současný premiér Andrej Babiš (ANO) po návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v Lánech uvedl, že Agrofert podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování poskytnutí evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo, které vedl OLAF.

„Podle informací mé bývalé firmy to vyšetřování proběhlo velice nestandardně, takže byla podána stížnost k evropskému ombudsmanovi, který potvrdil, že tou stížností se bude zabývat. A zároveň byla podána žaloba k evropskému soudnímu dvoru ohledně vyšetřování OLAFu," řekl Babiš. Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo Babiše obvinila česká policie a žádá o jeho vydání Sněmovnu.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka upřesnil, že stížnost podaná k evropským orgánům není reakce na závěrečnou zprávu OLAF, ale že ji koncern podal před několika měsíci ještě v době vyšetřování.

Vstupte do diskuze (150)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým předsedou pražské ČSSD se stal Petr Pavlík, delegáti podpořili…

19.01.2018 21:22 Aktualizováno Praha – Do čela pražské ČSSD byl zvolen Petr Pavlík. Ve funkci tak nahradí někdejšího ministra…

Agresivních výpadů bude přibývat, říká pro EZ expertka na kampaně

19.01.2018 20:52 ROZHOVOR - O prezidentské předvolební kampani server EuroZprávy.cz mluvil s politickou…

Exministr Ludvík rezignoval na šéfa pražské ČSSD

19.01.2018 18:52 Aktualizováno Praha – Někdejší ministr zdravotnictví a ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík rezignoval na…

Mountfield se distancoval od kampaně za Zemana, Drahoš vyrukoval se svým…

19.01.2018 17:40 Aktualizováno Praha - Mountfield odmítá spojení s volební kampaní na podporu současného prezidenta Miloše Zemana.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama