Jak skončila kauza Peroutka? Na Zemanův přešlap se zapomnělo, i Ovčáček přestal hledat

Praha - Kauza s novinovým článkem, o kterém je prezident Miloš Zeman přesvědčen, že existuje, stále nemá konce. Už více než rok má na stole dovolání Nejvyšší soud, které dostal od obou zúčastněných stran.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Falzifikát článku

Před více jak rokem rozhodl Nejvyšší soud, že se Hrad zatím nemusí omlouvat a zaplatit 100 tisíc jako odškodné za tvrzení Miloše Zemana, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem "Hitler je gentleman". Soud tehdy argumentoval tím, že by poškozenému, tedy Hradu, vznikla závažná újma, proto nařídil odklad. Dovolání dorazilo na Nejvyšší soud 15. prosince loňského roku a stále není jasno, jak věc dopadne.

František Vyskočil, právník vnučky Peroutky, Terezie Kaslové, pro server HlídacíPes.org řekl, že pokud spor vyhrají oni, pak budou požadovat po Hradu omluvu pod vyhrůžkou několika pokut. To vše za předpokladu, že v případě vítězství soud znovu uvolní exekuci. "Když dá soud za pravdu druhé straně, tak padá i naše oprávnění exekuovat," říká právní zástupce Kaslové.

Podle Vyskočila je průměrná doba rozhodování ohledně dovolání u Nejvyššího soudu 200 dnů. Nachází se tedy vysoko nad průměrem. Připouští ale, že jde o komplikovaný případ, který nemá v české historii obdoby, protože poprvé někdo žaluje prezidenta republiky za jeho výrok. 

Tiskový mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček prozradil, že už článek, jehož nalezením byl pověřený hlavou státu, nehledá. "Co jsem už nalezl, bylo pro mnohé překvapující a odrazilo se i v soudním rozsudku," řekl pro server HlídacíPes.org Ovčáček. I tiskovému mluvčímu Hradu je jasné, že rozhodování soudu nebude lehké, protože případ hodnotí českou historii a konkrétního člověka, jenž měl na historii svůj vliv.

Vstupte do diskuze (76)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky pod vlivem alkoholu

26.04.2018 15:03 Praha - Piráti chtějí zrušit pokuty pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových…

Rvačka kvůli Libeňskému mostu? Na zastupitelstvu bylo dusno, Stropnický…

26.04.2018 14:11 Aktualizováno Praha - Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu…

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

26.04.2018 13:26 Aktualizováno Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK)…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama