Babiš už přemýšlí o druhém pokusu sestavit vládu, myslí si politolog

Praha - Andrej Babiš čeká na druhý pokus k sestavení nové vlády. Alespoň to si myslí politický komentátor Jiří Pehe, který vyjmenoval několik důvodů, proč tomu tak je.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jiří Pehe

Jako jeden z důvodů, který uvedl pro Český rozhlas Plus, bylo prohlášení téměř všech politických stran a hnutí, které ve Sněmovně jsou, že do vlády s Andrejem Babišem nepůjdou, kvůli jeho obvinění z trestného činu. Podle politického komentátora tak předsedu hnutí ANO natlačili do pozic, z nichž je velmi těžké ustoupit. "Změnit tyto postoje už při prvním pokusu o sestavení vlády je téměř nemožné, pokud si politické strany chtějí zachovat tvář," naráží Jiří Pehe na dřívější stanoviska poslaneckých klubů.

Politolog připomíná i roli samotného Babiše, který si je vědom, že pokud by hnutí ANO vyměnilo premiéra za někoho jiného, byly by ochotné některé subjekty do vlády s hnutím ANO jít nebo alespoň podpořit menšinový kabinet. Pehe je toho názoru, že kritika na premiéra se snáší i kvůli málo ústupkům, jež je hnutí ochotno podstoupit. Zejména k SPD Tomia Okamury, který by rád prosazoval program hnutí ve vládní koalici. "Takovou spolupráci na vládní úrovni ale Babiš evidentně nechce, protože by ho poškodila doma i v zahraničí," je přesvědčený o koalici ANO, KSČM a SPD Jiří Pehe.

Podle něj se hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD rýsuje ve Sněmovně také proto, aby nevydala Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Na tom vlastně závisí druhý pokus sestavit vládu, pakliže první nevyjde. Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) bude pro hlasování v dolní komoře Parlamentu klíčová. Jestliže vyzní tak, že se Babiš a Jaroslav Faltýnek nedopustili podvodu s evropskými dotacemi, pak některé strany couvnou a vládu Babiše podpoří. "Jistě přijdou některé strany s argumenty, že v zájmu stability země jim ve světle volebních výsledků nezbývá nic jiného než podpořit Babišovu menšinovou vládu, nebo s ním dokonce jít do koalice," nastiňuje možnou situaci politolog. 

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman byl v nemocnici na operaci

18.01.2018 19:33 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman podle informací serveru Aktuálně.cz v minulých dnech podstoupil v…

Drahoš a Zeman se před volbami střetnou na ČT a Primě

18.01.2018 18:38 Praha - Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se v předvolebních debatách utkají v České…

Do kampaně přibyla agresivita proti Drahošovi, soudí experti

18.01.2018 18:17 Praha - Do kampaně prezidenta Miloše Zemana přibyla před druhým kolem voleb agresivita, shodli se…

Boj proti Zemanovi finišuje: Prezident se nestydí kritizovat ani osobnosti…

18.01.2018 17:05 Aktualizováno Praha – Europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička před druhým kolem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama