Češi Sobotku nenávidí? Na sociálních sítích mu nadávají nejvíc

Praha - Nenávistné komentáře a výhrůžky na sociálních sítích směrem k politickým představitelům nejsou nic nového. Průzkum ale ukázal, že množství agresivních příspěvků neustále narůstá. Také odhalil, jaké výhrůžné fráze se vyskytují na internetu nejvíce.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Sociální síť Facebook a Twitter

V souvislosti s migrační vlnou a politickou situací v České republice narůstá počet nenávistných komentářů zejména na sociálních sítích. Jiří Kwolek, jenž se zabývá analýzou internetu a sociálních sítí, se rozhodl získat data za rok 2017, která by měla naznačit, jak to vypadá s agresí českých občanů na internetu.

Autor se zaměřil zejména na nenávistné projevy. V první řadě ale musel s kolegy nastavit systém tak, aby vyfiltroval výhrůžky smrtí, které byly míněné v nadsázce, jak zmiňuje na příkladu: "Katko, tys mu to řekla, zabiju tě." Po vyselektování vážně míněných komentářů zjistili, že jich je na českém internetu pět procent. Proto se tým zaměřil na důslednější vyhledávání.

Soustředili se, aby systém vyhledal fráze o věšení, pověšení, zastřelení, popravení, chcípání, vyvraždění apod. V případě, že by systém narazil opět na nadsázku, pak tento nález ignoroval. Tvůrci analýzy se rovněž nepouštěli do zkoumání soukromých zpráv, hlídali jen otevřené diskuze. Také se nezaměřovali na komentáře, které se týkaly projevů rasové nesnášenlivosti, kterých je podle autorů na sociálních sítí veliké množství. 

Výsledek? Data ukazují, že výhrůžné projevy jsou adresovány celému politickému spektru. Jako příklad uvedeme dva z nich, jak byly napsány: "Ty jsi zkrátka rudej kokot a patříš na šibenici."; "Havla měli otravit a bylo by lip…"

Jak výsledky práce naznačují, nejvíce výhrůžek směřuje na politiky, ať už české nebo zahraniční. Nejvíce varování obdržel bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl častován nadávkami 716x. Na záda mu v pomyslném žebříčku dýchá německá kancléřka Angela Merkelová, které Češi vyhrožovali 306x. Na prvních pěti místech v žebříčku nejpoužívanějších výhrůžek se objevily tato slova: na prvním místě "chcípni" (11 984 počet výskytů), dále "na šibenici" (2634 výskytů), "já tě zabiju" (2564 výskytů), "pověsit za" (2082 výskytů) a "ať chcípnou" (1684 výskytů).

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milý Andreji, tvůj Mirek. Kalousek vytočil Babiše a pořádně si to užil

27.04.2018 08:20 Praha – Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho vláda se vydali výjezd do Moravskoslezského kraje. Šéf…

Kozom*di? Topolánek se velmi ostře vyjádřil k ožehavému tématu

27.04.2018 08:13 Praha - Napadení číšníka partou cizinců hnulo žlučí nejednomu z občanu. Do diskuzí se zapojil i…

Vlastizrádci, kolaboranti! Studená válka rozproudila u Jílkové ohnivou…

27.04.2018 08:02 Praha - Dostáváme se do éry nové Studené války s Ruskem? Ovlivňuje Rusko volby v demokratických…

To je něco neuvěřitelného. Hašek a Škromach jen kroutí hlavou nad tím, co…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Část senátorů ČSSD si nepřeje, aby se sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama