V kultuře se budou dít velké věci. Nový ministr Šmíd oznámil priority

Praha - Nový ministr kultury Ilja Šmíd chystá novelu zákona o památkové péči. Plánuje také investice do výstavby nových objektů pro kulturní instituce. Také oznámil, že dojde na personální změny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

ministerstva

Muzikolog a hudební manažer Šmíd vystřídal ve funkci Daniela Hermana (KDU-ČSL). "Chceme připravit systém programů, které by integrovaly stávající programy památkové péče, aby podpora památek byla naprosto systematická," řekl Šmíd.

Dále uvedl, že plánuje personální změny. "Ale budu je uskutečňovat po podrobném seznámení s prací každého člověka na ministerstvu. Každopádně budu rušit minimálně jeden post politického náměstka," doplnil.

Premiér Andrej Babiš si dnes pochvaloval spolupráci s Hermanem a zdůrazňoval význam kultury, ale jako "teoreticky špatnou zprávu pro ministerstvo" připomněl svou starší úvahu o zřízení vládní čtvrti, kam by se do novostavby přestěhovaly vládní úřady sídlící třeba dnes v historických objektech jako právě ministerstvo kultury.

"Jsem přesvědčen o tom, že (sídlo ministerstva kultury) Nostický palác by mohl být permanentně otevřen veřejnosti, stejně jako budova ministerstva pro místní rozvoj na Staromáku (Staroměstském náměstí)," řekl. O výstavbě čtvrti prý jedná s Prahou, uvedl, že by mohla být v Holešovicích nebo Bubnech a "už je to na papíře".

Jako o vydařených projektech resortu za Hermanova působení se zmínil o zahájené rekonstrukci památníku Tomáše Bati ve Zlíně, projektech Císařských lázní v Karlových Varech, nádraží v Praze Bubnech či bývalé věznice v Uherském Hradišti, z níž by mělo být muzeum. Za pozitivní považuje, že "řešili Invalidovnu".

"Priorita znamená jednu věc, a to, že kultura je základem společnosti. Hlavní úkoly přecházejí z předcházejícího období, je to památková péče, obnova památkových objektů, výstavba nových. Chceme investovat, je rozestavěno Janáčkovo kulturní centrum v Brně, obnovuje se budova Státní opery, je celá řada objektů, jejichž rekonstrukci chceme dokončit," řekl dnes Šmíd ČTK. "Chceme navýšit rozpočty programů v oblasti živého umění, stejně jako v památkách a bavíme se hodně o navýšení rozpočtu ministerstva kultury celého, které stále je bez církví na výši 0,7 procenta. Chtěli bychom se dostat až na to jedno procento," doplnil.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hollan nebude na předních místech kandidátky Pirátů

19.03.2018 15:35 Aktualizováno Brno - Matěj Hollan (Žít Brno) nebude v podzimních komunálních volbách na předních místech…

Vyloučené lokality? Na podporu bydlení šly miliardy, problém se přesto…

19.03.2018 14:43 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na podporu bydlení nízkopříjmových či jinak…

Kdo to platí? A kolik to stálo? Cesta Mynáře a Nejedlého do Číny dál budí…

19.03.2018 13:56 Praha - Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík…

Ruské volby? Hlavně aby Putin nevyhrával u nás, shodla se česká pravice

19.03.2018 12:51 Praha - Ruské prezidentské volby dopadly podle očekávání, shodují se zástupci českých parlamentních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama