Čistky začínají? Z ministerstev vnitra, školství, financí a zahraničí odejdou náměstci

Praha - Na ministerstvu vnitra skončí jako náměstkyně Monika Pálková, z pozice náměstka ministryně financí odejde náměstek Ondřej Závodský. Oba jsou členy KDU-ČSL, která byla v koaliční vládě v uplynulém volebním období. Političtí náměstci ministra zahraničí Lukáš Kaucký (ČSSD) a Václav Kolaja (za KDU-ČSL) opustí své funkce na konci roku 2017.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

Ministerstvo vnitra

"Několik minut po nástupu paní ministryně mi bylo řečeno, že je zájem od 1. ledna moji sekci zrušit," řekl ČTK Závodský. Celou věc ale musí podle něj schválit vláda, jeho působení na MF spadá pod služební zákon. "Jsem zvědavý, jak celá věc dopadne," dodal. Závodský na ministerstvo přišel za působení Andreje Babiše (ANO), na starost měl oblast hazardu.

"Bylo mi řečeno, že končím. Ještě jsem nemluvila s panem ministrem," sdělila Pálková serveru Neovlivní.cz. Pálková, která je také pod služebním zákonem, na ministerstvu působí od roku 2007.

Nový ministr vnitra Lubomír Metnar má v těchto dnech naplánované schůzky se všemi vysokými představiteli ministerstva. Tiskové oddělení ministerstva dnes uvedlo, že se Metnar podrobně seznamuje s uspořádáním resortu a na základě toho připravuje úpravu organizačního řádu a rozhoduje o systémovém zařazení jednotlivých odborů. "Jakékoli chystané úpravy však budou řešit nutné zefektivnění fungování úřadu, nikoli primárně personální otázku," uvedl resort.

O chystaných personálních změnách v Černínském paláci mluvil ve středu při uvedení do úřadu nový šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO). Změny v organizační struktuře úřadu již několikrát projednával se státním tajemníkem ministerstva Miloslavem Staškem. Ze schůzek podle slov Stropnického vyplynulo, že na ministerstvu bude zrušena jedna sekce. V současné době jich má MZV šest. Podle informací ČTK zřejmě ubude sekce úřadu ministerstva, pod kterou spadá například tiskový odbor nebo odbor veřejné diplomacie.

Ministr zahraničí tak bude mít pět odborných náměstků. "Jsou to ti, která ta místa teď zastávají," řekl Stropnický ve středu. V čele bezpečnostní sekce zůstane Ivo Šrámek, evropskou sekci povede Jakub Dür, právní a konzulární sekci bude dál řídit Martin Smolek. Šéfem ekonomicko - provozní sekce zůstane Stašek a náměstkem pro sekci mimoevropských zemí a ekonomické a rozvojové spolupráce bude Martin Tlapa.

"Končit budu 31. prosince současně s účinností nové změny systemizace ministerstva, která mimo jiné úplně ruší pozice politických náměstků," napsal dnes Kaucký. Systemizaci, o které se zmínil, by měla do konce roku projednat vláda. "V budoucnu budu mnohem více času věnovat svému působení na pražském magistrátu," doplnil Kaucký, který je pražským zastupitelem od roku 2010.

Odchod z ministerstva ČTK potvrdil také Kolaja, který má blízko ke KDU-ČSL, ale není členem strany. Ke svému dalšímu působení se kariérní diplomat Kolaja nevyjádřil. Letos na podzim se o něm hovořilo jako o možném kandidátovi na místo velvyslance ve Vatikánu.

Další lidovecký náměstek Jaroslav Fidrmuc odejde z ministerstva školství, kde zřejmě skončí i jeho kolega Petr Pavlík z ČSSD. Fidrmuc z ministerstva školství zatím neví, k jakému datu skončí, řekl dnes ČTK. Sejde se kvůli tomu s ministrem příští týden. Co bude dělat po svém odchodu z ministerstva, ještě neví. "Pan ministr (školství Robert Plaga) mi oznámil, že bude rušit pozice politických náměstků," uvedl Fidrmuc.

Na ministerstvu školství je nyní vedle politických náměstků Fidrmuce a Pavlíka také šest odborných náměstků. Pozici sedmého odborného náměstka zastával do svého jmenování ministrem současný ministr Plaga. Na ministerstvo nastoupil v roce 2015 jako politický náměstek za ANO, potom vedl sekci vysokého školství, vědy a výzkumu.

Vstupte do diskuze (59)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milý Andreji, tvůj Mirek. Kalousek vytočil Babiše a pořádně si to užil

27.04.2018 08:20 Praha – Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho vláda se vydali výjezd do Moravskoslezského kraje. Šéf…

Kozom*di? Topolánek se velmi ostře vyjádřil k ožehavému tématu

27.04.2018 08:13 Praha - Napadení číšníka partou cizinců hnulo žlučí nejednomu z občanu. Do diskuzí se zapojil i…

Vlastizrádci, kolaboranti! Studená válka rozproudila u Jílkové ohnivou…

27.04.2018 08:02 Praha - Dostáváme se do éry nové Studené války s Ruskem? Ovlivňuje Rusko volby v demokratických…

To je něco neuvěřitelného. Hašek a Škromach jen kroutí hlavou nad tím, co…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Část senátorů ČSSD si nepřeje, aby se sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama