Bude Zeman znovu zvolen? Pokud ano, může si udělat, co chce, varuje spolutvůrce Ústavy

Praha - Právník a spolutvůrce Ústavy České republiky Cyril Svoboda tvrdí, že nová vláda Andreje Babiše je plnohodnotná – stejně jako jakákoliv jiná vláda. Popírá tak slova některých politiků, kteří mluví o nelegitimní vládě.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

„Povolební situace a jednání probíhají v souladu s Ústavou. Žádný problém v tom nevidím,“ uvedl Svoboda pro Český rozhlas Radiožurnál. Každý politik si dnes podle něj vykládá Ústavu tak, aby to vyhovovalo jeho zájmům.

A prezident Miloš Zeman má například pravdu v tom, že jmenovaná vláda má do 30 dnů předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat o vyslovení důvěry. „Je plnohodnotná jako všechny ostatní vlády,“ vysvětluje. 

Popřel tak slova předsedy hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka, který na twitteru uvedl: „Tato vláda Babiše a Zemana je nelegitimní, nikoliv neplnohodnotná, to jsou odlišné pojmy. Prioritou vlády bez důvěry sněmovny je získání důvěry, jak je to běžné v ostatních západních demokraciích. Bez důvěry vládnout nesmí.“

Svoboda také mluvil o změnách Ústavy. Ty podle něj byly vynuceny vstupem do Evropské unie a Severoatlantické aliance. „Jediná změna, která nebyla vynucena, byla přímá volba prezidenta. A to byla chyba,“ myslí si.

V té souvislosti také dodává, že pravomoci prezidenta by se neměly přidávat, protože by ho naopak oslabily. „Bude-li prezident Zeman znovu zvolen, stane se úplně volným, může si udělat, co chce, protože nemá odpovědnost vůbec za nic,“ upozorňuje.

Někdejší předseda KDU-ČSL také nesouhlasí s návrhy na zrušení Senátu, není ani fanouškem referend na celostátní úrovni. „Když se hlasuje v referendu, tak nevíte, co je hlavní motiv toho, kdo hlasuje,“ varuje.

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš běsnil ve Sněmovně: V Česku se dá objednat trestní stíhání, je to tu…

19.01.2018 10:27 Praha – Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiše dnes v Poslanecké sněmovně před hlasováním o…

Zeman? Hulvát na Hradě, kampaň bude ještě horší, píše slovenský tisk

19.01.2018 10:04 Bratislava/Praha - Inzerátů, které obviňují českého prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše z toho,…

Drahoš rázně: Z Hradu si udělali mejdan. Proti ruskému režimu musíme být…

19.01.2018 09:33 Aktualizováno ROZHOVOR - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš je podle svých slov na debaty s Milošem Zemanem…

Vydá Sněmovna Babiše? Poškozuje ČR v zahraničí, poslanci ANO jsou servilní…

19.01.2018 09:09 Praha - Poslencká sněmovna dnes rozhoduje o vydání lídrů vládního hnutí ANO Andreje Babiše a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama