Topolánek pro EZ: Co si myslí o NATO a komu by dal vyznamenání?

Praha - Devíti kandidátům jsme položili šest stejných anketních otázek, které se týkají mj. udělení milosti či eutanázie. Jak se prezidentští kandidáti staví k zásadním tématům? Dalším kandidátem, který odpovídá na otázky, je bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Mirek Topolánek

Server EuroZprávy.cz oslovil všechny kandidáty, kteří se v lednu utkají v prezidentských volbách. Položil jim sérii šesti otázek, jejichž odpovědi vám postupně nabídneme na našem webu. Na otázky nyní odpovídá bývalý poslanec a senátor Mirek Topolánek, jehož v kandidatuře podpořilo deset senátorů.

Za jakých podmínek byste byl ochoten vyslat české vojáky na pomoc napadenému spojeneckému státu?

Článek 5 Washingtonské smlouvy o NATO hovoří jasně. K pomoci napadeným spojencům jsme se zavázali. Povaha a rozsah pomoci samozřejmě závisí na druhu hrozby a možnostech České republiky. Nejen proto, ale i kvůli vlastní obraně musíme posílit armádu - přinejmenším začít plnit závazek vydávat na obranu minimálně 2 % HDP, zvýšit počet profesionálních vojáků a rozšířit armádu na všechny druhy vojsk, aby byla bojeschopná při všech druzích konfliktů.

Máte představu, jakým typům lidí byste propůjčil či udělil státní vyznamenání?

Hrdinové z II. světové války nám postupně odcházejí, nebo už vyznamenání dostali. Prezidenti se proto orientují na osobnosti, které se zasloužily o stát jiným způsobem, pokud nevyznamenávají naše hrdiny z novodobých vojenských misí. Každý prezident měl své priority a bylo to zřetelné. Já bych ocenil ty hrdiny minulosti, na které se zatím zapomnělo. A především bych chtěl celému procesu vrátit vážnost a důstojnost. Výběr osobností svědčí o osobnosti prezidenta.

Kdo si podle Vás obecně zaslouží udělení prezidentské milosti?

Milost představuje výlučnou pravomoc prezidenta a já si ji umím představit jen z vážných zdravotních nebo humanitárních důvodů.

Jste názoru, že by si měl prezident republiky hradit návštěvy krajů sám?

Ano.

Měli by být profesoři jmenováni ministrem školství, mládeže a tělovýchovy nebo prezidentem republiky?

Stávající systém bych neměnil. Výběr profesorů je ovšem projevem akademické svobody a politická moc by do něj neměla zasahovat. Prezident pouze podepisuje jmenování.

Byl byste pro, aby se eutanázie mohla v České republice používat? Byť v krajních případech.

Ne, jsem proti.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drahoše podpořil v Brně plný sál, zněly vtípky na účet Zemana

21.01.2018 22:00 Aktualizováno Brno - Příznivci Jiřího Drahoše dnes zaplnili sál brněnského kulturního sálu Semilasso. Na pódiu se…

VIDEO: Halík: Kategorie sluníčkáčů a vítačů je mýtus, nic takového…

21.01.2018 21:55 Aktualizováno Praha - Český kněz a profesor Tomáš Halík před druhým kolem prezidentské volby volá po změně.…

Ovčáček se vysmál Drahošově kampani a předhodil mu Havla. A Drahoš rázně…

21.01.2018 21:51 Aktualizováno Praha - Slovní útoky hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka na prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše…

Kalousek pro Babiše vymyslel hanlivé oslovení. Když chtějí ostudu, nesmí…

21.01.2018 21:21 Aktualizováno Praha - Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se na sociálních sítích trefuje do premiéra…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama