Češi zase musí být něco extra? Jen u nás musí obrečet, že pracují 24 hodin! U Jílkové se řešilo ožehavé téma

Praha - V diskuzním pořadu Michaely Jílkové Máte slovo debatovali hosté o povinnosti zavírat obchody o sedmi státních svátcích. Svůj názor přišli obhajovat Alexandra Udženija (ODS), Jiří Mihola (KDU-ČSL), viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková a předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Jako první dostala slovo Alexandra Udženija: "Zákon omezuje lidi. Proč jenom sedm svátků, proč ne všechny? Je v tom akorát zmatek. My jsme proti. Dali jsme návrh na zrušení zákona," řekla na úvod místopředsedkyně ODS.

"My bychom byli rádi, kdyby prošlo všech třináct dnů. Spíše by mě zajímalo, proč nejste rychlí třeba při tvorbě sociálních zákonů?" ptá se Udženiji Renáta Burianová, předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu. Debata se stočila k magickému číslu 200, které určuje hranici metrů čtverečních, kdy je obchod ze zákona zavřený. "Proč zrovna obchody nad 200 metrů? Tomu já také nerozumím, je to diskriminační," reagovala Irena Bartoňová z Hospodářské komory ČR.

Jiří Mihola (KDU-ČSL) se postavil na stranu rodin: "Fandím prodavačkám. Je dobře, že jsou doma s dětmi," reagoval tak na kritiku z řad diváků, kdy si prodavačka postěžovala, že je ráda doma, protože si konečně odpočine. Poté se však vrátil ke stanovené hranici dvou set metrů čtverečních: "Například Velká Británie má 280 metrů hranici. Každá země to má jinak nastavené," vysvětlil Mihola a dodal: "Pojďme ale diskutovat o té hranici. Německo a Rakousko třeba hranici nemají a jsou tam v pohodě. Jsem rád, že členka ODS je ochotná diskutovat o zákonu," řekl na adresu místopředsedkyně občanských demokratů.

Renáta Burianová se zase tvrdě ohradila vůči námitce, že podniky musí propouštět zaměstnance nebo jim snižovat mzdy. Reagovala tím na poznámku jednoho z podnikatelů, že to jsou možné nástroje, jak kompenzovat ztráty o státních svátcích, když musí mít zavřeno a stejně za tyto dny platit nájem.

K tomu se vyjádřil i Jiří Mihola: "Jen u nás se to musí obrečet. My jsme taková rarita. Nikde není indicie, že by to nějaké podnikatele položilo," oponoval podnikateli.

Poté v publiku vystoupil jeden pedagogický pracovník, který řekl, že rodina trpí, jestliže není pospolu. Připomněl, že některé prodavačky pracují desítky hodin pod umělým osvětlením. Zdůraznil, že matky mají zůstat doma a vychovávat děti. Udženija však kontrovala: "A co ostatní zaměstnanci? Co třeba pracovníci na letišti? Co zaměstnanci v České televizi? Ty taky musí pracovat dvacet čtyři hodin," řekla rázně členka ODS. 

Renáta Burianová se divila, že pravice vůbec nevidí, že o státních svátcích má zavřené obchody vícero zemí: "Všechny země kolem nás to mají. Nad tím se nepozastavujete? Přiblížili jsme se evropským zemím, zlepšili jsme pracovní podmínky, zaměstnavatelé s tím nemají problém," hájila zákon za odborářka.

"Já nechci řešit jaké je to venku. Omezuje to zkrátka svobodu podnikání, svobodu volby," oponovala Bartoňová z Hospodářské komory ČR. Udženija s ní souhlasila a dodala, že zákon na zrušení zákazu prodeje o státních svátcích už byl předložen: "Na jeho podporu máme hlasy ODS, TOP 09, hnutí ANO se také vyjádřilo a SPD," dodala na závěr poslankyně.

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milý Andreji, tvůj Mirek. Kalousek vytočil Babiše a pořádně si to užil

27.04.2018 08:20 Praha – Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho vláda se vydali výjezd do Moravskoslezského kraje. Šéf…

Kozom*di? Topolánek se velmi ostře vyjádřil k ožehavému tématu

27.04.2018 08:13 Praha - Napadení číšníka partou cizinců hnulo žlučí nejednomu z občanu. Do diskuzí se zapojil i…

Vlastizrádci, kolaboranti! Studená válka rozproudila u Jílkové ohnivou…

27.04.2018 08:02 Praha - Dostáváme se do éry nové Studené války s Ruskem? Ovlivňuje Rusko volby v demokratických…

To je něco neuvěřitelného. Hašek a Škromach jen kroutí hlavou nad tím, co…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Část senátorů ČSSD si nepřeje, aby se sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama