Přesunout peníze z podpory rovných příležitostí na sport? Rodinná centra se bouří

Praha - Návrh poslance Jakuba Jandy (ODS) přesunout sedm milionů korun na podporu rovných příležitostí do sportu odmítá organizace Síť pro rodinu, která zastřešuje 300 mateřských a rodinných center. Jandův návrh kritizovala i Česká ženská lobby (ČŽL), která zastřešuje tři desítky organizací na pomoc ženám, ohroženým dětem či rodinám.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Dívky, ilustrační fotografie

Skupina vyzvala Sněmovnu k zachování částky na prosazování rovných šancí pro muže a ženy v rozpočtu na příští rok. Škrtnutí sedmimilionových dotací by podle organizace znamenalo omezení projektů ke slaďování práce a soukromí a dopadlo by nepříznivě na rodinný život, uvedla prezidentka Sítě pro rodinu Rut Kolínská.

Kolínská uvedla, že Síť pro rodinu zastřešuje 300 center. Do každého v průměru dochází kolem 200 rodin. "Odhadujeme to tedy na 60.000 rodin," uvedla prezidentka organizace.

Poslanec a bývalý skokan na lyžích navrhl posílit dotace do sportu z peněz Úřadu vlády pro neziskové organizace, které se zabývají rovnými šancemi. Poslanec řekl, že „aktivity v oblasti rovných příležitostí žen a mužů nejsou bezpodmínečně nutnými výdaji státu" a jsou určeny jen pro úzkou skupinu lidí, a to se sporným přínosem.

Síť pro rodinu považuje politiku rovných příležitostí za součást lidských práv, „která se týkají všech žen i mužů". Poslancům píše, že se snaží díky prosazování rovných šancí posilovat hodnotu rodiny a podporovat větší zapojení mužů do péče, aby mohli trávit víc času se svými dětmi. Díky své soutěži Společnost přátelská rodině organizace přispívá pak ke zlepšení podmínek ve firmách, aby matky a otcové mohli sladit práci s rodinným životem. Podniky a instituce po hodnocení dostávají doporučení ke změnám, po splnění požadavků získávají certifikát.

Ženy tvoří něco přes polovinu obyvatel státu. Podle hodnocení mezinárodních institucí v Česku rovné podmínky s muži ve všech oblastech nemají. Kritika se týká třeba nízkého zastoupení žen v politice a vysokých funkcích a v průměru o pětinu nižších výdělků, a to i přes vyšší vzdělání. Ve stáří pak ženy dostávají také zhruba o pětinu nižší důchod a mnohem víc jim hrozí chudoba. Často na nich leží také většina péče o děti i starší příbuzné. Obtížněji shánějí práci, mají nižší zaměstnanost než muži. Mnohem častěji se stávají také obětí násilí.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš běsnil ve Sněmovně: V Česku se dá objednat trestní stíhání, je to tu…

19.01.2018 10:27 Praha – Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiše dnes v Poslanecké sněmovně před hlasováním o…

Zeman? Hulvát na Hradě, kampaň bude ještě horší, píše slovenský tisk

19.01.2018 10:04 Bratislava/Praha - Inzerátů, které obviňují českého prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše z toho,…

Drahoš rázně: Z Hradu si udělali mejdan. Proti ruskému režimu musíme být…

19.01.2018 09:33 Aktualizováno ROZHOVOR - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš je podle svých slov na debaty s Milošem Zemanem…

Vydá Sněmovna Babiše? Poškozuje ČR v zahraničí, poslanci ANO jsou servilní…

19.01.2018 09:09 Praha - Poslencká sněmovna dnes rozhoduje o vydání lídrů vládního hnutí ANO Andreje Babiše a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama