Telička pokračuje v akci na odstranění Zemana: Prázdná slova, nesplněné sliby. Podívejte se, co vlastně hlásal

Praha – Europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička se před prezidentskými volbami rozhodl vytáhnout do boje proti stávající hlavě státu. Připomíná sliby, které Miloš Zeman dal – a které porušil.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Hnutí ANO v Brně: Pavel Telička

Telička opakovaně uvedl, že současný prezident poškozuje zájmy České republiky. V jednom z textů, které zveřejnil na svých stránkách, připomíná Zemanova slova o zahraniční politice a o tom, že „neexistuje speciální zahraniční politika prezidenta, speciální zahraniční politika vlády a už vůbec ne speciální zahraniční politika ministra zahraničí“.

Přesto se prý Zeman podle této zásady nechoval. „Vyjadřovat se v rozporu se zahraniční politikou vlády má ale Zeman ve zvyku poměrně často. A to především ve vztahu k Rusku,“ vysvětluje Telička.

To prý ale není jediný jeho nesplněný slib. „I když ještě bezprostředně po volbách označoval Miloš Zeman možnost veta za 'výraz jakéhosi zoufalství', sám ho využil již sedmkrát. Sliboval přitom, že pokud už své veto použije, bude se jednat jen o 'legislativní zmetky'. Ani to však nenaplnil,“ myslí si europoslanec.

Tuto charakteristiku podle něj splňovalo jen jeho první veto, kdy senát omylem schválil chybnou verzi zákona. „Zároveň se jednalo o jediný případ, kdy nebyl přehlasován. U všech ostatních vetovaná legislativa vešla v platnost,“ zdůrazňuje politik.

„Já si především myslím, že prezidentské veto je poslední zoufalý akt, kterému má předcházet úsilí prezidenta o to, aby svoje případné připomínky k nějakým zákonům prosadil při jednání ve vládě a v parlamentu. A teprve tehdy, když to nedokáže, může uvažovat o vetu. Já bych dával přednost preventivním akcím, než abych vetoval zákony přijaté parlamentem,“ cituje Telička Zemanova slova pronesená ještě před konáním prvního kola přímé volby.

„Ani toho se však nedržel. V některých případech totiž před vetováním zákona s nikým nejednal, přesvědčivé a věcné argumentace jsme se rovněž nedočkali. Velkou pozornost si Zeman vysloužil ale především díky svému vetu novely zákona o střetu zájmů. Stal se jejím velkým kritikem a když bylo prezidentské veto přehlasováno, obrátil se na Ústavní soud. Téměř by se dalo říci, že tím sledoval své specifické zájmy, čímž se svým vetem novely zákona o střetu zájmů dostal sám do střetu zájmů,“ dodává Telička.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravice a ČSSD jsou pro vyhoštění diplomatů

23.03.2018 15:30 Praha - Česká republika měla postupovat razantněji hned poté, co ji Rusko spojilo s chemickou…

Babiš o plánu vyhostit ruské diplomaty informoval Zemana

23.03.2018 13:46 Praha/Brusel - Premiér v demisi Andrej Babiš informoval prezidenta Miloše Zemana o plánu na…

ČSSD shrnuje programová jednání, schůzka s Babišem odložena

23.03.2018 13:24 Praha - Jednání o programových neshodách posunuli lídři ANO a ČSSD z dnešního večera na úterý. S…

Pravice je pro vyhoštění ruských diplomatů. KSČM by vyčkala, Hrad mlčí

23.03.2018 11:16 Praha - Možnost vyhoštení ruských diplomatů z ČR vyvolala rozruch na politické scéně. Pro razantní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama