Vláda není legitimní, vznikla nestandardně. Podporu nečekejte. Politici pro EZ jasně řekli, co si o Babišových lidech myslí

ANKETA - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval menšinovou jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Babiš chtěl vsadit na odborníky, ani tím ale opoziční politiky nepřesvědčil, aby jeho kabinetu dali podporu, ukázala anketa, kterou provedl server EuroZprávy.cz.

Přidejte svůj názor 127 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek serveru EuroZprávy.cz potvrdil, že jeho strana o podpoře nově jmenované vládě neuvažuje. Jeho slova potvrdil také europoslanec Tomáš Zdechovský, podle kterého lidovci kabinet nepodpoří.

Podobně se vyjádřila i poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. „O podpoře neuvažuji. Postup při jejím sestavování nebyl standardní. A nepředpokládám, že získá podporu, řekla pro EuroZprávy.cz.

„Babiš do vlády povolal své ministry, popřípadě náměstky a další věrné. To je jeho volba a podle toho se ve věci důvěry rozhodovat nebudeme. Čekáme spíš s čím Andrej Babiš přijde programově – a vládnout bez důvěry lze jen v řádu měsíců a spíše provozně, nic podstatného,“ připomněl pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Tato #vlada Babiše a Zemana je nelegitimní, nikoliv neplnohodnotná, to jsou odlišné pojmy. Prioritou vlády bez důvěry sněmovny je získání důvěry, jak je to běžné v ostatních západních demokraciích. Bez důvěry vládnout nesmí,“ napsal na twitteru předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

„Dnes jmenovaná jednobarevná vláda Andreje Babiše by měla nejprve získat důvěru, až pak začít zasahovat do důležitých věcí týkajících se fungování státu, jako je například výměna Nejvyššího státního zástupce či členů rad VZP či ČEZ,” uvedl v oficiálním prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici, předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti již před volbami deklarovali, že jednobarevnou vládu Hnutí ANO, navíc v čele s obviněnými poslanci Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem, nepodpoří. “Jedná se o vládu, kde vlastně usedli všichni Babišovi muži a ženy, jedná se buď o bývalé stranické ministry či náměstky, nebo o lidi, které si Andrej Babiš prověřil. Za této konstelace jednoznačně odmítáme jakoukoliv podporu této vlády při získávání důvěry, a to i včetně snižování kvóra při hlasování,” uvedl Bartoš.

„Dnes byla jmenována nová vláda České republiky a mrzí mě, že kolem jejího sestavování probíhá diskuse o tom, kde je dno české politiky. Nemluvím o odborné způsobilosti navrhovaných členů, ale způsob jejího sestavování se mi zdá mimořádně nešťastný. Rolí prezidenta je v tomto případě iniciovat a moderovat politická jednání a snažit se hledat řešení situace se všemi demokratickými stranami, ne dávat bianko šeky na klíče od Strakovy akademie“ uvedl Jiří Drahoš na sociálních sítích.

„Jako prezident bych si přál, aby v naší zemi vládla stabilní demokratická vláda, která respektuje zájmy občanů. Vláda, která bude dělat konkrétní kroky pro to, aby byla Česká republika úspěšnou zemí. Budu ale vždy požadovat, aby bylo jasné, které strany vládu tvoří a které jsou v opozici. Jsem zásadně proti krokům, které nyní činí Miloš Zeman s Andrejem Babišem - jmenování vlády pod vedením oligarchy, aniž by dopředu bylo známo kdo a jestli vůbec tento kabinet při hlasování o důvěře podpoří. A tak vás žádám: odkryjte karty!“ vyzval nejen vládu prezidentský kandidát a lékař Marek Hilšer.

Vstupte do diskuze (127)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rvačka kvůli Libeňskému mostu? Na zastupitelstvu bylo dusno, Stropnický…

26.04.2018 14:11 Aktualizováno Praha - Pražští zastupitelé neschválili po několikahodinových sporech o osud Libeňského mostu…

Pelikán podal kárnou žalobu advokáta, údajně kryl oddlužovací agenturu

26.04.2018 13:26 Aktualizováno Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) podal k České advokátní komoře (ČAK)…

Z Miloše Zemana je světová celebrita? Citují ho média z celého světa

26.04.2018 13:03 Praha/Svět - Prezident Miloš Zeman na oslavách 70 let od vzniku Izraele na Pražském hradě opět…

Na internetu se šíří video s Okamurou, které pořádně naštvalo příznivce…

26.04.2018 10:44 Praha - Na facebooku se objevil další profil parodující českého politika. Tentokrát se vtipálek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama