Samozvaný stát Liberland má 150 tisíc občanů, často žadají Severoafričané

Praha - Samozvaný stát Liberland má po necelých třech letech 150.000 občanů. Zájem o občanství projevilo téměř půl milionu lidí. Většina zemí světa Liberland neuznává, jeho představitelé se však snaží rozšiřovat zastoupení i kontakty s jinými zeměmi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Google začal zobrazovat Liberland na mapě.

"Počet potencionálních občanů už máme vyšší než Malta nebo Island," zmínil dnes prezident Vít Jedlička státy, jejichž populace je nižší než počet žádostí o občanství Liberlandu. "K dnešnímu dni jsme občanství udělili přibližně 150.000 lidí," podotkl.

Dnes večer v Praze převezme liberlandské pasy dvacet lidí z České republiky. O občanství často žádají lidé ze severu Afriky. Podmínkou pro jeho udělení je podle Jedličky bezúhonnost nebo ochota ctít náboženství jiných lidí.

Jedlička oznámil, že za rok 2017 vzniklo 30 nových kanceláří a Liberland udržuje styky se stovkou zemí. "Mezi novými zástupci našeho státu najdeme lidi jako Rick Falkvinge, zakladatel pirátského hnutí, který zastupuje Liberland v Berlíně," uvedl.

"Letos Svobodná republika Liberland navázala strategické partnerství se státem Somaliland," zmínil Jedlička další mezinárodně neuznaný subjekt. O navázání diplomatických vztahů s Českou republikou Liberland podle Jedličky neusiluje.

Území v meandru Dunaje, na kterém byla 13. dubna 2015 vyhlášena Svobodná republika Liberland, není trvale osídlené. Lokalita je předmětem hraničního sporu mezi Srbskem a Chorvatskem. Experti na mezinárodní právo se shodují v tom, že Liberland vznikl na území, kde nejsou přesně vytyčené hranice, neznamená to ale, že nikomu nepatří.

Liberland nabízí podle Jedličky stát bez zbytečné byrokracie - stát, který bude svým občanům zajišťovat pouze bezpečnost, spravedlnost a diplomatické služby. Placení daní je dobrovolné. Stát má měnu nazvanou merit navázanou k dolaru v poměru 1:1 a vlastní aerolinie.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman byl v nemocnici na operaci

18.01.2018 19:33 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman podle informací serveru Aktuálně.cz v minulých dnech podstoupil v…

Drahoš a Zeman se před volbami střetnou na ČT a Primě

18.01.2018 18:38 Praha - Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se v předvolebních debatách utkají v České…

Do kampaně přibyla agresivita proti Drahošovi, soudí experti

18.01.2018 18:17 Praha - Do kampaně prezidenta Miloše Zemana přibyla před druhým kolem voleb agresivita, shodli se…

Boj proti Zemanovi finišuje: Prezident se nestydí kritizovat ani osobnosti…

18.01.2018 17:05 Aktualizováno Praha – Europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička před druhým kolem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama