Babišova vláda požádá o důvěru 10. ledna. Z Bruselu přišla první gratulace

Praha/Brusel - Vláda Andreje Babiše (ANO) požádá ve Sněmovně o důvěru ve středu 10. ledna. Příští pondělí bude kabinet schvalovat své programové prohlášení, následně má Babiš v plánu jednat s ostatními sněmovními stranami o možné podpoře. Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes poblahopřál Babišovi k nástupu do funkce.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš, premiér a předseda hnutí ANO

Babiš ocenil, že jeho vláda byla jmenována už dnes, takže se ve čtvrtek a pátek stihne zúčastnit evropského summitu. "Celá politická reprezentace musíme být na jedné lodi, bojovat za bezpečnost Evropy a bojovat všemi prostředky proti ilegální migraci a aktivně za naše zájmy," uvedl premiér.

Kabinet podle Babiše bude jednotným týmem, který se nebude hádat přes média a bude táhnout za jeden provaz. Diskutovat o problémech chce i se starosty a hejtmany. "Bude bojovat za efektivní a hospodárný stát a proti korupci a udělá vše pro to, aby 10. ledna získala důvěru, nebo toleranci," uvedl Babiš.

Programové prohlášení bude hotové do neděle, v pondělí odpoledne ho kabinet na svém druhém zasedání schválí. "Od úterý chceme, pokud dostaneme termín, toto programové prohlášení projednávat se všemi politickými stranami a hnutími ve Sněmovně. Chceme makat, abychom přesvědčili ve Sněmovně naše kolegy, aby nás podpořili," řekl.

"Jsou věci, které se nedají odkládat. Náš program je jasný, chceme řešit věci, které tady jsou dlouhodobě diskutované a nebyly vyřešené," míní Babiš Jmenoval důchodovou reformu, řešení situace lidí se zdravotním postižením, platy učitelů či zaměstnanců v sociálních službách a kultuře. Česko by také podle Babiše mělo dohnat manko v IT a digitalizaci a investovat.

"Prezident" EU Tusk dnes Babišovi poblahopřál. "Věřím, že vy a vaše vláda budete dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli," uvedl někdejší polský premiér, který nyní mimo jiné předsedá vrcholným schůzkám EU. S Babišem se ve čtvrtek před bruselským summitem sejde k dvoustrannému seznamovacímu jednání.

Tuskův blízký spolupracovník v úterý uvedl, že předseda unijních summitů bude chtít s Babišem hovořit například o možnostech, jak pozitivním způsobem zapojit země visegrádské skupiny do rozhodování EU.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman je chudák a zoufalec. Toho nešťastníka už opravdu nemůže brát nikdo…

23.03.2018 21:52 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman poskytl velký rozhovor deníku Mladá fronta Dnes. mluvil v něm nejen o…

Dozorčí rada exportní banky projedná odvolání ředitele, Babiš ČEB v…

23.03.2018 20:24 Praha - Dozorčí rada státní České exportní banky (ČEB) projedná v pondělí odvolání předsedy…

Babiš s Filipem mluvili o vyhoštění ruských diplomatů

23.03.2018 19:50 Praha - O možném vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky ve Velké Británii…

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Remkův nástupce čeká na vízum

23.03.2018 17:24 Praha - Česko zatím nemá nového velvyslance v Rusku. Vítězslav Pivoňka, který má vést českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama