Milost bych dal týrané ženě, která zabila partnera. Jsem konzervativní člověk a ctím tradice, říká pro EZ Hynek

Praha - Devíti kandidátům jsme položili šest stejných anketních otázek, které se týkají mj. udělení milosti či eutanázie. Jak se prezidentští kandidáti staví k zásadním tématům? Dalším kandidátem, který odpovídá na otázky je výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jiří Hynek (kandidát na prezidenta)

Server EuroZprávy.cz oslovil všechny kandidáty, kteří se v lednu utkají v prezidentských volbách. Položil jim sérii šesti otázek, jejichž odpovědi vám postupně nabídneme na našem webu. Na otázky nyní odpovídá zakládající člen a tajemník strany Realistů Jiří Hynek, který kandiduje za podpory 29 poslanců.

Za jakých podmínek byste byl ochoten vyslat české vojáky na pomoc napadenému spojeneckému státu?

Pokud by počínající konflikt bezprostředně ohrožoval naši národní bezpečnost a existovala by pravděpodobnost, že aktivní pomoc našemu spojenci konflikt zastaví a nerozšíří se k nám. Každý z nás by od spojenců očekával stejný přístup.

Máte představu, jakým typům lidí byste propůjčil či udělil státní vyznamenání?

Státní vyznamenání mají dostávat lidé, kteří si je zasloužili, pro svou zemi a pro lidi něco udělali a mohou být vzory pro ostatní. Nejdříve bych ale ocenil poslední žijící bojovníky z druhé světové války. Jedině díky jejich odhodlání jsme tady a oni si zaslouží být vyznamenáni, dokud jsou mezi námi. 

Kdo si podle Vás obecně zaslouží udělení prezidentské milosti?

Udělení milosti je výjimečný krok a je třeba k němu takto přistupovat. Nelze zobecňovat. Pokud je milost udělena, má být důvod jasně veřejnosti vysvětlen. Osobně bych se nebránil tohoto institutu využít v kauze ženy, která je odsouzena za vraždu svého partnera, jež ji dlouhodobě týral. Není rizikem pro společnost, nesprávnost chování jasně odsoudil soud, ponese si tuto zkušenost s sebou do konce svého života.

Jste názoru, že by si měl prezident republiky hradit návštěvy krajů sám?

Vždy záleží na tom, kdo koho pozval, jak je vše protokolárně zajištěno a také jak velké týmy cestují a jak vysoké náklady jsou s cestou spojeny. Ale připadá mi celkem zbytečné neustále řešit, z jakého rozpočtu se mají hradit. Ať je to, jak je to, vždy jde o peníze týchž daňových poplatníků.

Měli by být profesoři jmenováni ministrem školství, mládeže a tělovýchovy nebo prezidentem republiky?

Prezidentem. Jde o tradici, jsem konzervativní člověk a tradice ctím. Pokud by sama akademická scéna chtěla tyto tradice změnit, je dobré o tom diskutovat, ale nedoporučoval bych to. Jmenování profesora na Pražském hradě je slavnostní akt a vyjádřením úcty k němu.

Byl byste pro, aby se eutanázie mohla v České republice používat? Byť v krajních případech.

Ano. Eutanázie je v krajním případě poslední možností, jak umožnit těžce trpícímu člověku alespoň trochu důstojný odchod z tohoto světa.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milý Andreji, tvůj Mirek. Kalousek vytočil Babiše a pořádně si to užil

27.04.2018 08:20 Praha – Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho vláda se vydali výjezd do Moravskoslezského kraje. Šéf…

Kozom*di? Topolánek se velmi ostře vyjádřil k ožehavému tématu

27.04.2018 08:13 Praha - Napadení číšníka partou cizinců hnulo žlučí nejednomu z občanu. Do diskuzí se zapojil i…

Vlastizrádci, kolaboranti! Studená válka rozproudila u Jílkové ohnivou…

27.04.2018 08:02 Praha - Dostáváme se do éry nové Studené války s Ruskem? Ovlivňuje Rusko volby v demokratických…

To je něco neuvěřitelného. Hašek a Škromach jen kroutí hlavou nad tím, co…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Část senátorů ČSSD si nepřeje, aby se sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama