Poslanci možná upraví v cestovní novele podobu garančního fondu

Praha - Sněmovna možná upraví v novele o cestovním ruchu podobu nově zřizovaného garančního fondu cestovních kanceláří. Hnutí SPD dnes kvůli tomuto fondu požadovalo vrácení novely vládě k dopracování, ale neuspělo.

Přidejte svůj názor

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic

Novela má za cíl zejména sjednocení pravidel pro zájezdy v rámci vnitřního trhu EU, které zvýší ochranu spotřebitele. Vznik garančního fondu cestovních kanceláří ale směrnice nevyžaduje, na což poukázal předseda SPD Tomio Okamura, který působí ve vedení Asociace cestovních kanceláří.

Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) zdůvodnila vznik fondu problémy při pojištění cestovních kanceláří. Návrh je podle ní výsledkem kompromisu. Má zajistit vyšší ochranu klientů při platební neschopnosti zprostředkovatelů cestovních služeb. Měli by tak dostat zpět celou zaplacenou částku a zajištěna má být i případná repatriace ze zahraničí.

Okamura ale návrh označil za výsledek lobbingu pojišťoven, které podle něj do fondu nebudou muset přispívat. Uvedl také, že pojišťovny od cestovních kanceláří inkasují 100 milionů korun ročně, vyplatit ale za několik kanceláří v úpadku musí jen několik setin této sumy.

Předseda SPD také uvedl, že do fondu by měly přispívat jen cestovní kanceláře. Odvádět by měly 0,25 procenta z ročních plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje služeb cestovního ruchu. Okamura to označil za neúměrně vysoký příspěvek, kterým většina cestovních kanceláří doplatí na několik "nesolidních a nezodpovědných". Za úpravu fungování pravidel fondu se postavil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman je chudák a zoufalec. Toho nešťastníka už opravdu nemůže brát nikdo…

23.03.2018 21:52 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman poskytl velký rozhovor deníku Mladá fronta Dnes. mluvil v něm nejen o…

Dozorčí rada exportní banky projedná odvolání ředitele, Babiš ČEB v…

23.03.2018 20:24 Praha - Dozorčí rada státní České exportní banky (ČEB) projedná v pondělí odvolání předsedy…

Babiš s Filipem mluvili o vyhoštění ruských diplomatů

23.03.2018 19:50 Praha - O možném vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze použití nervové látky ve Velké Británii…

Česko zatím nemá velvyslance v Rusku, Remkův nástupce čeká na vízum

23.03.2018 17:24 Praha - Česko zatím nemá nového velvyslance v Rusku. Vítězslav Pivoňka, který má vést českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama