Poslanci možná upraví v cestovní novele podobu garančního fondu

Praha - Sněmovna možná upraví v novele o cestovním ruchu podobu nově zřizovaného garančního fondu cestovních kanceláří. Hnutí SPD dnes kvůli tomuto fondu požadovalo vrácení novely vládě k dopracování, ale neuspělo.

Přidejte svůj názor

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic

Novela má za cíl zejména sjednocení pravidel pro zájezdy v rámci vnitřního trhu EU, které zvýší ochranu spotřebitele. Vznik garančního fondu cestovních kanceláří ale směrnice nevyžaduje, na což poukázal předseda SPD Tomio Okamura, který působí ve vedení Asociace cestovních kanceláří.

Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) zdůvodnila vznik fondu problémy při pojištění cestovních kanceláří. Návrh je podle ní výsledkem kompromisu. Má zajistit vyšší ochranu klientů při platební neschopnosti zprostředkovatelů cestovních služeb. Měli by tak dostat zpět celou zaplacenou částku a zajištěna má být i případná repatriace ze zahraničí.

Okamura ale návrh označil za výsledek lobbingu pojišťoven, které podle něj do fondu nebudou muset přispívat. Uvedl také, že pojišťovny od cestovních kanceláří inkasují 100 milionů korun ročně, vyplatit ale za několik kanceláří v úpadku musí jen několik setin této sumy.

Předseda SPD také uvedl, že do fondu by měly přispívat jen cestovní kanceláře. Odvádět by měly 0,25 procenta z ročních plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje služeb cestovního ruchu. Okamura to označil za neúměrně vysoký příspěvek, kterým většina cestovních kanceláří doplatí na několik "nesolidních a nezodpovědných". Za úpravu fungování pravidel fondu se postavil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman byl v nemocnici na operaci

18.01.2018 19:33 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman podle informací serveru Aktuálně.cz v minulých dnech podstoupil v…

Drahoš a Zeman se před volbami střetnou na ČT a Primě

18.01.2018 18:38 Praha - Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se v předvolebních debatách utkají v České…

Do kampaně přibyla agresivita proti Drahošovi, soudí experti

18.01.2018 18:17 Praha - Do kampaně prezidenta Miloše Zemana přibyla před druhým kolem voleb agresivita, shodli se…

Boj proti Zemanovi finišuje: Prezident se nestydí kritizovat ani osobnosti…

18.01.2018 17:05 Aktualizováno Praha – Europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička před druhým kolem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama