Poradce Bidena přijel do Prahy. V EU chybí zájem o Východní partnerství, řekl

Praha/Brusel - Michael Carpenter, poradce pro zahraniční politiku bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena, míní, že iniciativa, která měla propojit EU se zeměmi východně od jejích hranic, se během osmi let proměnila v občasné setkání na společných summitech.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská Unie

Carpenter se zúčastnil odborné konference o budoucnosti Východního partnerství v Praze. "Bohužel, EU od tohoto nástroje trochu ustoupila. A co je nejdůležitější, energie věnovaná Východnímu partnerství postupem času vyprchala," zhodnotil Carpenter projekt, o který se zasadila i Česká republika v roli předsednické země EU v roce 2009.

Tomáš Pojar, který byl náměstkem českého ministra zahraničí v době, kdy projekt vznikl, podotkl, že jeho cílem bylo přivést pozornost EU k oblasti zahrnující Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu. "Do té doby byla směrem na východ od EU jenom Moskva," poznamenal Pojar v diskusi. Východní partnerství podle něj umožňuje zúčastněným zemím upevňování vzájemných vztahů, ale vyžaduje aktivitu obou stran.

Podle Carpentera je problém v tom, že spolupráce se zploštila do formálních setkání na summitech. "Dnes jsou to víceméně rutinní setkání, na kterých se debatuje o některých záležitostech, formulují se deklarace, ale není to něco, za čím by byl skutečný zájem lídrů EU," domnívá se analytik.

Carpenter podotkl, že je strategickým zájmem Evropské unie, aby se o vývoj na východě zajímala. "Lídři EU a také členských států skutečně musí tento region vidět jako strategický z hlediska bezpečnosti a také prosperity Evropy," řekl v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že evropská aktivita v regionu nemůže být považována za protiruskou ve chvíli, kdy se Rusko samo aktivně pokouší nabourávat západní demokracie například šířením dezinformací nebo kybernetickými útoky.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milý Andreji, tvůj Mirek. Kalousek vytočil Babiše a pořádně si to užil

27.04.2018 08:20 Praha – Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho vláda se vydali výjezd do Moravskoslezského kraje. Šéf…

Kozom*di? Topolánek se velmi ostře vyjádřil k ožehavému tématu

27.04.2018 08:13 Praha - Napadení číšníka partou cizinců hnulo žlučí nejednomu z občanu. Do diskuzí se zapojil i…

Vlastizrádci, kolaboranti! Studená válka rozproudila u Jílkové ohnivou…

27.04.2018 08:02 Praha - Dostáváme se do éry nové Studené války s Ruskem? Ovlivňuje Rusko volby v demokratických…

To je něco neuvěřitelného. Hašek a Škromach jen kroutí hlavou nad tím, co…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Část senátorů ČSSD si nepřeje, aby se sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama