Nemůžu Babiše obhajovat, přiznává jeho někdejší spojenec

Praha - Europoslanec Pavel Telička promluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz o svém konci v hnutí ANO i o Babišovi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Hnutí ANO v Brně: Pavel Tělička

Europoslanec Pavel Telička, který před volbami do Poslanecké sněmovny opustil hnutí ANO, se v rozhovoru vyjádřil ke svému rozhodnutí ukončení spolupráce s hnutím. Můžou za to hlavně názorové neshody s předsedou strany a premiérem Andrejem Babišem. V rozhovoru europoslanec naznačil, že trvalo nějaký čas, když ho premiér přemlouval, aby se stal tváří hnutí ANO. "Potřeboval jsem v ten projekt získat důvěru. První nabídky, které přicházely od Andreje Babiše, pro mě nebyly přijatelné. Pak přišla nabídka do evropských voleb," řekl Telička, že nabídku přijal s tím, že měl ambici změnit postavení České republiky v unii. 

Telička si také všiml, že Andrej Babiš poslední dobou zaujímal spíše euroskeptický postoj, což ho přimělo k rozchodu s hnutím. "Bylo evidentní, že jeho názory formuje jeho bezprostřední okolí. Začalo to před nějaký rokem, rokem a půl," je přesvědčený europoslanec a dodává: "Kde jsme se rozcházeli, byla problematika eurozóny a migrační krize. Za všechno může unie, je to problém unie, unie je slabá, euro je zkrachovalý projekt. Takové ty břitké, ale zároveň podle mého názoru povrchní, realitě neodpovídající a zjednodušené soudy. Což je potom voda na mlýn někomu dalšímu."

Babiš je podle Teličky je pro úspěch udělat cokoliv, s čímž však nesouhlasí. "Babiš pochopil, že pokud chce do praxe uvádět svoji představu, musí ve volbách uspět. A byl tomu připraven dát všechno. Vítězství téměř za každou cenu. Kdežto já říkám, že to za každou cenu nestojí. Zejména když to má ty sekundární negativní dopady. Třeba ten - a neříkám zdaleka že jen jeho vinou - devastující pohled veřejnosti na Evropskou unii," upozorňuje místopředseda Evropského parlamentu Telička, který tuto funkci zastává od ledna 2017.

Rovněž komentuje i kauzu Čapí hnízdo, která tíží zejména Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO). Sněmovna bude hlasovat o jejich vydání k trestnímu stíhání kvůli údajnému podvodu na získání dotace od Evropské unie. "To je mimo jiné jeden z důvodů, proč jsem nemohl v ANO zůstat. Protože to se nedá obhajovat. Můžete vysvětlovat, ctít presumpci nevinny, to každopádně, ale toto je politika a nemůžu to navenek obhajovat, zejména když o té kauze vím jen z médií," připomíná Telička. 

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milý Andreji, tvůj Mirek. Kalousek vytočil Babiše a pořádně si to užil

27.04.2018 08:20 Praha – Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho vláda se vydali výjezd do Moravskoslezského kraje. Šéf…

Kozom*di? Topolánek se velmi ostře vyjádřil k ožehavému tématu

27.04.2018 08:13 Praha - Napadení číšníka partou cizinců hnulo žlučí nejednomu z občanu. Do diskuzí se zapojil i…

Vlastizrádci, kolaboranti! Studená válka rozproudila u Jílkové ohnivou…

27.04.2018 08:02 Praha - Dostáváme se do éry nové Studené války s Ruskem? Ovlivňuje Rusko volby v demokratických…

To je něco neuvěřitelného. Hašek a Škromach jen kroutí hlavou nad tím, co…

26.04.2018 21:57 Aktualizováno Praha – Část senátorů ČSSD si nepřeje, aby se sociální demokraté nešli do vlády ANO a zůstali v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama