Boje v ČSSD? Radši půjdeme s Babišem, než to nechat Okamurovi a komunistům. Jenže vedení je proti

Praha – Přestože ČSSD oficiálně odmítla spolupráci s hnutím ANO, ve straně, uvnitř strany panují poněkud jiné názory. Uvádí to deník MF Dnes, podle kterého by sociální demokraté raději s Andrejem Babišem spolupracovali, než by tuto úloho nechali na hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Milan Chovanec na 38. sjezdu České strany sociálně demokratické

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v minulých dnech a týdnech několikrát zopakoval, že se sociální demokracie chystá do opozice. Dodal, že nepředpokládá, že by ČSSD tento postoj přehodnotila.

Jenže i přes oficiální postoj podle MF Dnes dochází uvnitř strany k názorovému posunu – i když se o něm zatím příliš nemluví nahlas. Podle sociálních demokratů je ale lepší obviněný premiér než kdyby se k moci dostali okamurovci nebo komunisté.

„Je třeba zvážit, zda nenajít nové tváře, které by dokázaly komunikovat s Andrejem Babišem a hnutím ANO a spolupodílet se na tom, nebo tu vládu aspoň tolerovat,“ řekl už dříve Právu poslanec Jaroslav Foldyna.

Jenže na postupu vůči Babišově vládě se celý poslanecký klub ČSSD podle všeho neshodne. Podle předsedy klubu Jana Chvojky obavy z předčasných voleb nebo z koalice s SPD a KSČM jako důvod pro toleranci Babišovy vlády nestačí.

Místopředseda ČSSD Petr Dolínek by o spolupráci s ANO nechal rozhodovat všechny straníky. „V případě, že by se mělo rozhodovat, zda bude soc. dem. ve vládě s Andrejem Babišem, tak by mělo být vypsané vnitrostranické referendum. To můžeme velmi rychle zorganizovat, aby straníci sami rozhodli,“ vysvětlil pro Právo.

Probléme může být, že strana zatím nemá nového předsedu. Statutárním místopředsedou je sice dál Milan Chovanec, ale podle straníků nikdo nedokáže stranu dostatečně sjednotit.

Ve volbách strana získala jen 7.27 procent hlasů a 15 mandátů. V současné době ještě poklesla, podle posledních průzkumů by získala jen 5,5 procenta hlasů. Řešení je ale v nedohlednu a ve straně to notně vře. Chovanec a jeho příznivci ve straně se podle MF Dnes pouštějí do Jana Hamáčka a jeho příznivců, že jsou až příliš nakloněni k Babišovi. A Hamáčkovu okolí zase vadí Chovancův postup. 

Odpor proti koalici s Babišem se očekává také od Bohuslava Sobotky a jeho věrných. „Někteří navíc čekají, že kdyby Chovanec v souboji o post lídra strany nevyhrál, snažil by se vítězi třeba sjednocováním zbytku poslanců situaci ztížit,“ podotýká deník. .

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravice a ČSSD jsou pro vyhoštění diplomatů

23.03.2018 15:30 Praha - Česká republika měla postupovat razantněji hned poté, co ji Rusko spojilo s chemickou…

Babiš o plánu vyhostit ruské diplomaty informoval Zemana

23.03.2018 13:46 Praha/Brusel - Premiér v demisi Andrej Babiš informoval prezidenta Miloše Zemana o plánu na…

ČSSD shrnuje programová jednání, schůzka s Babišem odložena

23.03.2018 13:24 Praha - Jednání o programových neshodách posunuli lídři ANO a ČSSD z dnešního večera na úterý. S…

Pravice je pro vyhoštění ruských diplomatů. KSČM by vyčkala, Hrad mlčí

23.03.2018 11:16 Praha - Možnost vyhoštení ruských diplomatů z ČR vyvolala rozruch na politické scéně. Pro razantní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama