Boje v ČSSD? Radši půjdeme s Babišem, než to nechat Okamurovi a komunistům. Jenže vedení je proti

Praha – Přestože ČSSD oficiálně odmítla spolupráci s hnutím ANO, ve straně, uvnitř strany panují poněkud jiné názory. Uvádí to deník MF Dnes, podle kterého by sociální demokraté raději s Andrejem Babišem spolupracovali, než by tuto úloho nechali na hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Milan Chovanec na 38. sjezdu České strany sociálně demokratické

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v minulých dnech a týdnech několikrát zopakoval, že se sociální demokracie chystá do opozice. Dodal, že nepředpokládá, že by ČSSD tento postoj přehodnotila.

Jenže i přes oficiální postoj podle MF Dnes dochází uvnitř strany k názorovému posunu – i když se o něm zatím příliš nemluví nahlas. Podle sociálních demokratů je ale lepší obviněný premiér než kdyby se k moci dostali okamurovci nebo komunisté.

„Je třeba zvážit, zda nenajít nové tváře, které by dokázaly komunikovat s Andrejem Babišem a hnutím ANO a spolupodílet se na tom, nebo tu vládu aspoň tolerovat,“ řekl už dříve Právu poslanec Jaroslav Foldyna.

Jenže na postupu vůči Babišově vládě se celý poslanecký klub ČSSD podle všeho neshodne. Podle předsedy klubu Jana Chvojky obavy z předčasných voleb nebo z koalice s SPD a KSČM jako důvod pro toleranci Babišovy vlády nestačí.

Místopředseda ČSSD Petr Dolínek by o spolupráci s ANO nechal rozhodovat všechny straníky. „V případě, že by se mělo rozhodovat, zda bude soc. dem. ve vládě s Andrejem Babišem, tak by mělo být vypsané vnitrostranické referendum. To můžeme velmi rychle zorganizovat, aby straníci sami rozhodli,“ vysvětlil pro Právo.

Probléme může být, že strana zatím nemá nového předsedu. Statutárním místopředsedou je sice dál Milan Chovanec, ale podle straníků nikdo nedokáže stranu dostatečně sjednotit.

Ve volbách strana získala jen 7.27 procent hlasů a 15 mandátů. V současné době ještě poklesla, podle posledních průzkumů by získala jen 5,5 procenta hlasů. Řešení je ale v nedohlednu a ve straně to notně vře. Chovanec a jeho příznivci ve straně se podle MF Dnes pouštějí do Jana Hamáčka a jeho příznivců, že jsou až příliš nakloněni k Babišovi. A Hamáčkovu okolí zase vadí Chovancův postup. 

Odpor proti koalici s Babišem se očekává také od Bohuslava Sobotky a jeho věrných. „Někteří navíc čekají, že kdyby Chovanec v souboji o post lídra strany nevyhrál, snažil by se vítězi třeba sjednocováním zbytku poslanců situaci ztížit,“ podotýká deník. .

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman byl v nemocnici na operaci

18.01.2018 19:33 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman podle informací serveru Aktuálně.cz v minulých dnech podstoupil v…

Drahoš a Zeman se před volbami střetnou na ČT a Primě

18.01.2018 18:38 Praha - Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se v předvolebních debatách utkají v České…

Do kampaně přibyla agresivita proti Drahošovi, soudí experti

18.01.2018 18:17 Praha - Do kampaně prezidenta Miloše Zemana přibyla před druhým kolem voleb agresivita, shodli se…

Boj proti Zemanovi finišuje: Prezident se nestydí kritizovat ani osobnosti…

18.01.2018 17:05 Aktualizováno Praha – Europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička před druhým kolem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama