Ze Západu bych si příklad nebral, EU nás rozhodně neubrání, říká Koten z SPD

Praha - Předseda Výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD) obhajuje záměr SPD vystoupit z NATO a Evropské unie. Vyjádřil se také o své službě u Pohraniční stráže, kde vykonával funkci spojaře

Přidejte svůj názor 114 komentářů

NATO

"Některé strany říkají "jedině Západ", jiné zase "jedině Východ", my ale říkáme "jedině Česká republika", říká Koten pro Aktuálně.cz. Narážel tak na stanovisko hnutí SPD ohledně vystoupení země z NATO. Podle Kotena by bylo dobré, aby Česká republika spolupracovala v otázce obrany se zeměmi V4, ke kterým by se mohli přidat například některé balkánské státy.

Evropská unie dle jeho slov zaslouží uznání díky udržování míru v Evropě od druhé světové války. Nicméně si myslí, že unie by nedokázala ubránit zemi v případě konfliktu. "No vzhledem k tomu, jaké jsou zkušenosti s Frontexem (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), tak nevěřím, že nás EU ubrání," myslí si Koten.

Stejný názor zastává i v případě NATO, proto chce SPD referenda o vystoupení z obou institucí. "My chceme ke každému tématu referendum, kdy by bylo kvórum 100 tisíc podpisů. Ať si to rozhodnou občané," tvrdí předseda bezpečnostního výboru a dodává, že by lidé určitě nemohli hlasovat o svých právem: "Samozřejmě že už máme Listinu základních práv a svobod, to je dáno jednoznačně."

K otázce zrušení Senátu, což SPD navrhuje, se postavil skepticky, protože senátoři by si to museli odhlasovat sami. Jako asi jedinou možnost Koten vidí, že by SPD musela mít v horní komoře Parlamentu tři pětiny.

Odmítl, že by pocházel z komunistické rodiny: "U Pohraniční stráže jsem byl jako spojař, souviselo to s mým původním povoláním opraváře televizorů a mechanika elektronických zařízení. Mě k Pohraniční stráži povolali kvůli mému řemeslu, což bylo úplně normální. Jeden dědeček byl obchodník a druhý děda legionář, nestraník, ve straně nebyli tatínek ani maminka," vysvětlil Radek Koten.

Vstupte do diskuze (114)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravice a ČSSD jsou pro vyhoštění diplomatů

23.03.2018 15:30 Praha - Česká republika měla postupovat razantněji hned poté, co ji Rusko spojilo s chemickou…

Babiš o plánu vyhostit ruské diplomaty informoval Zemana

23.03.2018 13:46 Praha/Brusel - Premiér v demisi Andrej Babiš informoval prezidenta Miloše Zemana o plánu na…

ČSSD shrnuje programová jednání, schůzka s Babišem odložena

23.03.2018 13:24 Praha - Jednání o programových neshodách posunuli lídři ANO a ČSSD z dnešního večera na úterý. S…

Pravice je pro vyhoštění ruských diplomatů. KSČM by vyčkala, Hrad mlčí

23.03.2018 11:16 Praha - Možnost vyhoštení ruských diplomatů z ČR vyvolala rozruch na politické scéně. Pro razantní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama