Karel Schwarzenberg slaví 80. narozeniny, vyslal mrazivé varování. Jde Rusko a konec Česka

Praha – Čestný předseda TOP 09 a jeden z takzvaných „otců zakladatelů strany“ Karel Scxhwarzenberg dnes slaví osmdesáté narozeniny. Při té příležitosti se jej někdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková zeptala na pár otázek a rozhovor následně zveřejnila na svém blogu.

Přidejte svůj názor 309 komentářů

Karel Schwarzenberg

Schwarzenberg doufá, že v příštích letech svět neovlivní žádný další -ismus. „Poněvadž blbost posledních 150 let, kdy jsme ty různé ismy střídali – nacionalismus, komunismus – stačila. Doufám, že už nebudeme podléhat ideologii, nýbrž přemýšlet o tom, co děláme. Ale lidé podléhají buď ideologii, nebo - jak vidím v Čechách - nějakému novému vůdci, kterému všechno věří. Tedy na co se můžou spolehnout v dějinách pokaždé, je lidská blbost. Ta funguje vždycky,“ varuje politik s tím, že v USA teď sázejí na izolacionismus a v Rusku na imperialismus.

„Podívejte se, taková diktatura, co Putin zavedl, tyto systémy nemůžou žit bez nepřítele, poněvadž jinak nemůžou odůvodnit utahování šroubů, potlačení svobody médií. Vždycky na to potřebují nějakého nepřítele,“ říká v souvislosti s t jevem, který se označuje jako hybridní válka. „ Když sledujete ruskou politiku – já se s Lavrovem často potkával – vždycky je první snahou, aby byla Ruská federace jako za Sovětského svazu. Aby byla uznaná jako rovnoprávná se Spojenými státy. O to jde,“ říká Schwarzenberg.

To se podle něj ukazuje například na východě Ukrajiny. „Putinovi nejde o ten naprosto zastaralý průmysl v Donbasu, ten je jako Vítkovice před 30 lety. A zemi o velikosti Ruska také ani nejde o pár vesnic někde na východě Ukrajiny. Snahou je podmanit si celou Evropu, o to jde. To musí člověk vědět. A abych si podmanil Evropu, tak ji musím roztříštit, to je samozřejmé. Proto i ta hybridní válka. Nevěřili byste tomu, kolik ruských agentů působí jenom v této malé České republice,“ tvrdí někdejší ministr zahraničí.

Těch je podle něj v Česku několik stovek, možná více než tisíc. „Nesmíte zapomenout tři vlny. První – oni ještě zůstali z bývalých dob. Tady KGB spolupracovalo s StB, s estébáky. To je první. A ti tady zůstali. Pak nabrali další z hospodářských důvodů, když se mluvilo o dostavbě Temelína a Dukovan. Tak kvůli jadernému průmyslu tady Rusko nasadilo spoustu lidí. My jsme tomu nemohli zabránit, ministerstvo zahraničí to trošku sledovalo. Je jich tady opravdu dost. Bohatě. Než se toho zbavíme, bude dlouho trvat,“ vysvětluje.

Plány na rozdrobení Evropy mohou zahrnovat i snahu dostat nás pryč z EU. Z ruského pohledu by mohlo jít o vítaný krok, jenže pro Českou republiku by to bylo smrtící. „Představte si, jak by české hospodářství fungovalo, kdybychom měli zase celní hranice jako za první republiky? My bychom ihned zkrachovali. Žijeme z exportu, to si lidé neuvědomují… Kdybychom vystoupili z Evropské unie, tak bych řekl, že by to byl konec České republiky pár let poté. Tady o tom lidé jen kecají a klábosí,“ myslí si Schwarzenberg.

Češi podle něj nejsou velcí rebelové a příliš se nebrání. „My se teď více hrbíme, než rebelujeme pod našimi novými papaláši milionáři. Kdybychom byli rebelové, já bych byl šťastný. Nejsme rebelové,“ povvzdechl si. „Bát se člověk může. Ale to neznamená že uhne. Já se matky ptal, protože byla opravdu za války neuvěřitelně statečná, jestli se nebála. 'Bála se? Celý čas jsem měla strach, samozřejmě, a jaký! Ale šla jsem do toho. Ani nevíš, jaký jsem strach měla, vždycky si gestapo přišlo…' Samozřejmě. Ale člověk se musí i přes ten strach postavit, rozumíte? Strach není výmluva. Tak bych to viděl,“ dodal Schearzenberg.

Vstupte do diskuze (309)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volte Zemana, chce ANO od svých členů. Ti schválili Babiše v čele vlády

23.01.2018 02:18 Praha - Předseda ANO Andrej Babiš je jediným kandidátem hnutí na předsedu příští vlády. V…

Drahoš udělal zásadní chybu? Poradci bývalých prezidentů mu pěkně vyčinili

22.01.2018 22:06 Aktualizováno Praha - Jiří Drahoš se tvrdě postavil Miloši Zemanovi, když se odmítl zúčastnit čtyř prezidentských…

Horáček sledoval Zemana na Nově a má špatné zprávy: Byl ve formě, budoval…

22.01.2018 22:06 Aktualizováno Praha – Prezident Miloš Zeman se v neděli na televizi Nova zúčastnil první ze čtyř prezidentský…

Islám je radikální učení. Představa o spasiteli je naivní, padlo v…

22.01.2018 22:03 Aktualizováno Praha - V pondělí večer proběhla další prezidentská debata před druhým kolem prezidentských voleb.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama