ČR uznala Jeruzalém jako hlavní město Izraele, píší tamní média. Zeman prý chystá zásadní prohlášení

Praha/Jeruzalém - Česká republika ve středu následovala vedení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Právě to píše izraelský The Jerusalem Post na svých stránkách ohledně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Odkazuje se přitom na oficiální vyjádření české diplomacie.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničí

Trump se postaral o pořádný rozruch, když navzdory mezinárodní kritice uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a pověřil ministerstvo zahraničí USA, aby vypracovalo plán přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. 

Ke stejnému kroku teď podle The Jerusalem Post přistoupila také Česká republika. Poukazuje přitom na vyjádření českého ministerstva zahraničí, ve kterém se píše: „Česká republika v současné době, než dojde k uzavření míru mezi Izraelem a Palestinou, prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967.“

List tato slova označil za „neobvyklý krok“, kterým se Česko odděluje od Evropské unie. Ta přitom podle The Jerusalem Post v této otázce „preferuje společný postup“.

V prohlášení, které české ministerstvo vyvěsilo, se ale také uvádí: „Česká republika společně s ostatními členskými státy EU na základě závěrů Rady pro zahraniční věci EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izraele a budoucího Státu Palestina. O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě.“

V září šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že koordinace je nutná mimo jiné i se samotným Izraelem a Česko zatím přesun ambasády do Jeruzaléma nechystá.

K přesunu ambasád z Tel Avivu do Jeruzaléma v září vyzval demokratické země prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček teď na twitteru tehdejší prezidentova slova připomněl. Zeman navrhl zřízení české ambasády v Jeruzalému už před čtyřmi lety. Ovčáček dodal, že v pořadu Týden s prezidentem, který dnes odvysílá stanice Barrandov „zazní zásadní prohlášení k Jeruzalému“.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček porušil naši dohodu o Pochem, stěžuje si Zeman

24.05.2018 21:56 Praha - Prezident Miloš Zeman se podle svých slov před týdnem s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem v…

Ostravská ČSSD chce do Senátu Paroubka

24.05.2018 18:03 Ostrava - Ostravská ČSSD chce, aby za ni do Senátu na podzim kandidoval bývalý premiér a předseda…

Náchod bude kupovat pozemky v centru města

24.05.2018 18:01 Náchod - Město Náchod chce koupit od teplické firmy JTH Holding 2,5 hektaru pozemků v centru města…

Zeman přijal zástupce amerických firem včetně Westinghouse

24.05.2018 17:59 Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes setkal se manažery amerických firem sdružených v organizaci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama