My jsme přece upozorňovali, že kvóty nejsou řešení a že jen pobízí nelegální migraci, zlobí se Chmelař kvůli žalobě

Praha - Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař napsal reakci na žalobu Evropské komise, kterou podala na Česko, Maďarsko a Polsko kvůli kvótám.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Aleš Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti

Evropská komise se chce soudit s Českou republikou, Maďarskem a Polskem kvůli neplnění stanovených uprchlických kvót. Zmíněné státy prohlásily, že se nebudou kvótami řídit, protože nejsou funkčním řešením migrační krize.

Ostatně tak to popisuje i Aleš Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti: "Česká republika opakovaně upozorňovala, že kvóty na přerozdělování uprchlíků nejsou funkčním řešením a fungují jako pobídka pro nelegální migraci. Nefunkčnost systému kvót se ukázala i v tom, že se nepodařilo členským státům ani zdaleka přerozdělit závazek, který byl stanoven," popisuje tajemník, jehož prohlášení zveřejnil vládní web.

V roce 2015 se proti přijetí kvót ohradila Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Slovensko a Maďarsko dokonce podaly k Evropskému soudu návrh na zrušení přijatých kvót.

Podle Chmelaře se Česká republika bude obhajovat stejně i nadále: "Za pravdu nám daly výsledky říjnové Evropské rady, které se jasně soustředily na řešení migrace v místě původu. Evropští lídři se také dohodli na nutnosti reformy azylového systému, na kterém se jednomyslně shodnou všechny státy EU. Česká republika bude pokračovat ve své dosavadní obhajobě," píše ve svém komentáři.

"Česká republika bude nadále vyvíjet tlak na to, aby EU řešila příčiny, nikoliv následky migrace a pomáhala ve třetích zemích a v zemích přímo postižených migrací," dodává tajemník. 

Na sociální síti twitter se objevil i komentář předsedy ODS Petra Fialy, který říká, že: "Uprchlické kvóty jsou špatné, žaloba od EK ještě horší rozhodnutí."

Předseda strany TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil je toho názoru, že žaloba EK vůči České republice neposílí důvěru v EU.

K situaci se už vyjádřil i premiér Andrej Babiš, který chce s Evropskou komisí vyjednávat o stažení žaloby.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pochod nas*aného voliče. Výstřední píseň od člena SPD

17.02.2018 17:04 Praha - Poslanec hnutí SPD a zastupitel Jihomoravského kraje Lubomír Španěl napsal a nazpíval…

Kdo povede německou diplomacii? Stropnický by si přál opět Gabriela, ten…

17.02.2018 15:48 Mnichov - Český ministr zahraničí Martin Stropnický by si přál, aby na postu šéfa německé…

Začátek konce ČSSD? Je na tom pořád hůř. Škromach odhalil, kdo za to může

17.02.2018 15:00 Aktualizováno Praha - V souvislosti s ČSSD se po posledních volbách do Poslanecké sněmovny hovoří o klinické…

Zákon proti přeběhlictví poslanců a senátorů? Vláda zřejmě návrh KSČM smete

17.02.2018 14:45 Praha - Vláda v demisi se patrně postaví proti předloze poslanců KSČM namířené vůči takzvanému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama