Být, či nebýt premiérem? Toť Babišova otázka

Praha - Andrej Babiš vždy tvrdil, že do politiky nechtěl. Nakonec se stal 12. předsedou vlády České republiky. Zájem o premiérský post buď párkrát oznámil, nebo smetl ze stolu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Andrej Babiš /ANO/

Úspěšný podnikatel Babiš v roce 2011 vystoupil v talk show Jana Krause, kde ujišťoval, že do politiky nechce. Ovšem v ten samý rok založil hnutí ANO 2011 a stal se jeho předsedou. V roce 2013 bylo hnutí při volbách do Poslanecké sněmovny na druhém místě za vítěznou ČSSD o necelá dvě procenta. Do vlády se mu však moc nechtělo: "Neumím si představit při programu ČSSD, že bychom ji podpořili, potřebujeme stabilitu pro investory a nízké daně," řekl tehdy Hospodářským novinám. Zároveň říkal, pokud bude strana čtyři roky pilně pracovat v opozici, tak příští volby vyhraje. 

Moc se nemýlil. Volby nakonec vyhrál, přestože v roce 2013 do vlády s ČSSD přece jenom šel. V roce 2014 zase posílal předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) na Hrad s tím, že by byl, na rozdíl od něj, dobrým kandidátem na prezidenta republiky. Babiš by možná vedl lépe koaliční vládu, jak popisoval v rozhovoru pro Právo.

Ten samý rok Babiš ujišťoval, že premiérem být nechce. V rozhovoru pro magazín Respekt řekl: "Nechci být premiér. A rozhodně nechci být premiérem jakékoli koaliční vlády. Je mnohem lepší řídit úřednickou vládu, jako měl možnost premiér Rusnok, nebo většinovou vládu, jako dnes řídí na Slovensku Robert Fico. Ale moje motivace to rozhodně není, i když takové řízení by bylo rozhodně efektivnější, než je v koalici," nastínil možné ambice předseda hnutí ANO. 

Před letošními volbami do dolní komory Parlamentu zase prohlašoval, že bude kandidovat z posledního místa na kandidátce ve Středočeském kraji. Prohlásil to v projevu na sněmu hnutí ANO v únoru tohoto roku, když poslal všem současným politikům, aby se spolehli na preferenční hlasy a kandidovali z posledního místa. Nakonec Babiš otočil a stal se ve Středočeském kraji jedničkou.

Babiš pouze prohlašoval, že chce s ANO vyhrát volby a o postu premiéra vůbec nepřemýšlí. V říjnu Babiš zase prohlásil, že záleží na lidech, jestli bude premiérem. „Česko si v prvé řadě zaslouží dobrého premiéra. Pokud bych tu šanci dostal já, tak vám garantuji, že udělám všechno pro to, abych byl tím nejlepším premiérem," ohlašoval svou oficiální kandidaturu na předsedu vlády v deníku Právo Babiš. Poté dodal: „Bude na lidech, jestli mi dají šanci, abych ukázal, že bych uměl řídit vládu jako jeden tým. Čtyři roky. Já v politice nechci být déle, už jsem jí obětoval šest let svého života," s tím, že by se po uplynutí mandátu naplno věnoval rodině.

Tak či onak, jisté není nic. Andrej Babiš dokázal, že ne vždy dodrží, co říkal. Teprve následující volební období ukáže, jestli něco dodrží. Bude nejlepším premiérem v zemi? Opravdu po následujících čtyřech letech skončí v politice?

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman zaútočil na Duku: Nic vám do toho není

25.04.2018 01:11 Aktualizováno Praha - Kardinálu Dominiku Dukovi není vůbec nic do toho, jaký program má prezident republiky, řekl…

Zeman se zastal Babiše. Proč ho obhajuje?

24.04.2018 21:27 Praha - Odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové vlády, míní prezident Miloš Zeman.…

Dojde na "sebevraždu" Sněmovny? Vláda v demisi si má sbalit kufry, tvrdí…

24.04.2018 18:11 Aktualizováno Praha - Vláda bez důvěry Sněmovny by podle ústavních expertů neměla přijímat zásadní nebo koncepční…

Zaorálek pro EZ: Přijde Česko o peníze z EU? Zvýrazní se puklina mezi…

24.04.2018 15:43 Aktualizováno Praha – Jak jsme vás již informovali, Evropská komise údajně plánuje, že po roce 2020 by mohly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama