Babiš si nemůže dovolit jít proti EU? Europoslanci za ANO jsou zděšeni tím, co se chystá

Praha - Europoslanci za ANO požadují od vlády Andreje Babiše proevropský směr politiky. Politolog Jiří Pehe zase naznačil, že s EU bude muset vycházet kvůli svému podnikání.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Andrej Babiš /ANO/

Jaký postoj zaujme nová vláda Andreje Babiše vůči Evropské unii? V předvolební kampani byl spíše euroskeptický, což mu při dnešní náladě mezi lidmi rozhodně pár bodů ve volbách přidalo. Nicméně hnutí ANO není pro vystoupení z EU, na rozdíl od Okamurovy SPD, ale pro reformu. Zahraniční tisk popisuje Babiše jako "oligarchu a populistu", kam ho zařadil bavorský deník Süddeutsche Zeitung i mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF), který půjde ve stopách Viktora Orbána z Maďarska či Jaroslava Kaczynského z Polska, což jsou politici, kteří si vůči EU vůbec neberou servítky.  

Politolog Jiří Pehe má na tuto věc trochu jiný názor: "Babiš není uhněten ze stejného ideologického či prvoplánově nacionalistického těsta jako Jaroslaw Kaczynski nebo Viktor Orbán. Firmy jeho podnikatelského impéria, které dočasně vložil do svěřeneckého fondu, podnikají i v několika zemích západní Evropy," řekl pro Český rozhlas.

Narážel tím i na skutečnost, že Babišovy firmy samozřejmě dostávají od EU dotace. "Babiš je zranitelnější než Kaczynski nebo Orbán, protože jeho politická legitimita není, jako v jejich případě, odvozena od prvoplánového nacionalismu, který může i případné negativní ekonomické dopady euroskeptické politiky zúročit ve svůj prospěch, ale na slibech ekonomické prosperity a modernizace země," myslí si Pehe a dodává, že: "na vztazích s EU, jak už bylo řečeno, závisí do jisté míry i jeho podnikání."

Příkopy mezi Českou republikou a Evropskou unií by rádi nechtěli vidět europoslanci zvolení za hnutí ANO i jeho členové. Těm nejvíce vadí, že by nová vláda měla mít podporu od KSČM a SPD. Ostře se do svého hnutí pustil europoslanec Petr Ježek (ANO), který Právu řekl: "Osobně považuji jakékoliv pokračování a prohloubení spolupráce s SPD a KSČM za velmi nešťastné. Posílení vlivu subjektů, které jsou extremistické a nemají žádný relevantní program, jejich program obsahuje lži a jsou de facto na hranici právních norem, je nešťastné." Na twitteru dokonce zveřejnil, že i zahraniční média se na toto téma ptala. "Asi ne každý si myslí, že by to bylo normální," píše na svém profilu.

Mírnější slova našla europoslankyně Dita Charanzová (ANO): "Pro mě osobně je zásadní, aby budoucí vláda realizovala program ANO, nikoli SPD či komunistů, s nimiž se neztotožňuji. Budoucí vláda musí mít jasný proevropský program, jehož naplňování bude odpovědí i na případné otázky o směřování ČR," řekla o budoucím směřování vládního kabinetu Právu.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o…

14.12.2017 19:33 Aktualizováno ROZHOVOR - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) byl nominován do čela komise pro kontrolu činnosti…

Přesunout peníze z podpory rovných příležitostí na sport? Rodinná centra…

14.12.2017 18:37 Praha - Návrh poslance Jakuba Jandy (ODS) přesunout sedm milionů korun na podporu rovných…

Zeman vede hybridní kampaň, píše Fischer v otevřeném dopise na Hrad. A co…

14.12.2017 18:29 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman sice podle svých slov kampaň před volbami nevede, jenže po celé zemi…

Prezidentský pár daroval 400 tisíc na pomoc postiženému chlapci

14.12.2017 18:24 Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho manželka Ivana darovali Adámku Vyčítalovi 400.000 korun na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama