Babiš si nemůže dovolit jít proti EU? Europoslanci za ANO jsou zděšeni tím, co se chystá

Praha - Europoslanci za ANO požadují od vlády Andreje Babiše proevropský směr politiky. Politolog Jiří Pehe zase naznačil, že s EU bude muset vycházet kvůli svému podnikání.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Andrej Babiš /ANO/

Jaký postoj zaujme nová vláda Andreje Babiše vůči Evropské unii? V předvolební kampani byl spíše euroskeptický, což mu při dnešní náladě mezi lidmi rozhodně pár bodů ve volbách přidalo. Nicméně hnutí ANO není pro vystoupení z EU, na rozdíl od Okamurovy SPD, ale pro reformu. Zahraniční tisk popisuje Babiše jako "oligarchu a populistu", kam ho zařadil bavorský deník Süddeutsche Zeitung i mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF), který půjde ve stopách Viktora Orbána z Maďarska či Jaroslava Kaczynského z Polska, což jsou politici, kteří si vůči EU vůbec neberou servítky.  

Politolog Jiří Pehe má na tuto věc trochu jiný názor: "Babiš není uhněten ze stejného ideologického či prvoplánově nacionalistického těsta jako Jaroslaw Kaczynski nebo Viktor Orbán. Firmy jeho podnikatelského impéria, které dočasně vložil do svěřeneckého fondu, podnikají i v několika zemích západní Evropy," řekl pro Český rozhlas.

Narážel tím i na skutečnost, že Babišovy firmy samozřejmě dostávají od EU dotace. "Babiš je zranitelnější než Kaczynski nebo Orbán, protože jeho politická legitimita není, jako v jejich případě, odvozena od prvoplánového nacionalismu, který může i případné negativní ekonomické dopady euroskeptické politiky zúročit ve svůj prospěch, ale na slibech ekonomické prosperity a modernizace země," myslí si Pehe a dodává, že: "na vztazích s EU, jak už bylo řečeno, závisí do jisté míry i jeho podnikání."

Příkopy mezi Českou republikou a Evropskou unií by rádi nechtěli vidět europoslanci zvolení za hnutí ANO i jeho členové. Těm nejvíce vadí, že by nová vláda měla mít podporu od KSČM a SPD. Ostře se do svého hnutí pustil europoslanec Petr Ježek (ANO), který Právu řekl: "Osobně považuji jakékoliv pokračování a prohloubení spolupráce s SPD a KSČM za velmi nešťastné. Posílení vlivu subjektů, které jsou extremistické a nemají žádný relevantní program, jejich program obsahuje lži a jsou de facto na hranici právních norem, je nešťastné." Na twitteru dokonce zveřejnil, že i zahraniční média se na toto téma ptala. "Asi ne každý si myslí, že by to bylo normální," píše na svém profilu.

Mírnější slova našla europoslankyně Dita Charanzová (ANO): "Pro mě osobně je zásadní, aby budoucí vláda realizovala program ANO, nikoli SPD či komunistů, s nimiž se neztotožňuji. Budoucí vláda musí mít jasný proevropský program, jehož naplňování bude odpovědí i na případné otázky o směřování ČR," řekla o budoucím směřování vládního kabinetu Právu.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válečná sekera zakopána? Slova Fialy, Kalouska, Haška, Hollana či Okamury…

23.03.2018 09:57 Aktualizováno Praha - Bývalý premiér a expředseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že končí na postu poslance. Dál…

Zeman je chudák a zoufalec. Toho nešťastníka už opravdu nemůže brát nikdo…

23.03.2018 08:45 Praha - Prezident Miloš Zeman poskytl velký rozhovor deníku Mladá fronta Dnes. mluvil v něm nejen o…

Česko možná vyhostí ruské diplomaty, řekl Babiš na summitu EU

23.03.2018 07:27 Aktualizováno Praha/Brusel - Český premiér v demisi Andrej Babiš v noci na dnešek po jednání summitu Evropské…

Zeman to pěkně schytal: Pojede jen tam, kde mu zaplatí otevřený bar.…

22.03.2018 21:59 Aktualizováno Praha – I ve svém druhém období bude prezident Miloš Zeman cestovat po krajích České republiky.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama